Kırşehir Enerji Kimlik Belgesi


Kırşehir Enerji Kimlik Belgesi

Kırşehir enerji kimlik belgesi; Kırşehir ilinde ikamet eden yapı sahiplerinin son yıllarda çok sık duyduğu konulardan bir tanesidir. Özellikle Kırşehir il sınırları içinde yaşıyor ve yapı ruhsatı almak için araştırma yapıyorsanız bu yazıda Kırşehir enerji kimlik belgesi konusunda merak ettiğiniz bütün detayları bulabileceksiniz.

Kırşehir enerji kimlik belgesi en kısa tanımı ile ülkemizde yapılan düzenleme ve değişiklikler neticesinde Kırşehir’de yaşayan vatandaşların enerji verimliliği noktasında belirli şartları yerine getirmesi amacıyla başlatılmış bir uygulamadır. Bu uygulama ile temel hedef enerji konusunda kilit bir öneme sahip olan Türkiye’nin önemine binaen daha ön plana çıkmasını sağlamaktır. Kırşehir enerji kimlik belgesi ile ayrıca gelecek nesillerin de daha sağlıklı bir doğada yaşaması hedeflenir.

HIZLI TEKLİF AL

Kırşehir Hakkında

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kırşehir; nüfus açısından çok büyük bir ilimiz olmasa da Ankara’ya olan yakınlığı ve kesişim yolları üzerindeki konumu nedeniyle önemlidir. Kentte yaşayan toplam nüfus 153 bin civarındadır. Bu özelliğiyle ülkemizin küçük yerleşim yerlerinden biri olan Kırşehir’de enerji kimlik belgesi ile enerji verimliliğinin arttırılması hedeflenir.

Kırşehir nüfus bakımından küçük bir kentimiz olsa da kültürel açıdan sahip olduğu zenginliklerle yıl içinde çok sayıda turisti ağırlar. Dönemsel olarak nüfusun artış göstermesi enerji ihtiyacı ve enerji verimliliği konularının üzerinde durulması gereken konular olmasına katkı sağlar. Bu nedenle Kırşehir’de enerji kimlik belgesi oldukça ciddi bir mesele olarak kabul edilir.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi; 5627 numaralı Enerji Verimliliği Kanunu ve ilgili yönetmeliklerce yürürlüğe girmiş bir belgedir. Bu belge yapıların enerji verimlilikleri konusunda belirli bir sınıflandırmaya tabi tutulması amacı güder. Daha açıklayıcı bir tabirle enerji kimlik belgesi; beyaz eşyalarda mevcut A+, A++ gibi enerji verimliliği sınıflarını bina ve yapılar için oluşturur.

Kırşehir enerji kimlik belgesi ile getirilen sınıflandırmada binalar için 2 ayrım yapılır. Yeni ve eski olarak karşımıza çıkan sınıflandırmada yeni binalar için A ila C arasında sınıflandırma yapılırken eski binalar için A ila G arasında sınıflandırma yapılır. Söz konusu sınıflandırmadaki amaç yapıların enerji verimlilik düzeylerinin arttırılması ve bu sayede enerji israfının önüne geçilmesidir. Bu noktada yeni binalara daha yüksek standartlar getirilmiştir.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Kırşehir ilinde yaşayan vatandaşlar için enerji kimlik belgesini almak kadar enerji kimlik belgesi nereden alınır sorusuna cevap bulmak da oldukça mühimdir. Kırşehir’de yaşıyorsanız enerji kimlik belgesi konusunda danışmanlık veren firmalara başvurabilirsiniz. Resmi herhangi bir kurumun sunmadığı ekb için özel firmalarla çalışmak durumundasınız. Ancak enerji kimlik belgesi alacağınız firmanın Bayındırlık ve İskân Bakanlığı onayı aldığından ve ekb uzmanı bulundurduğundan emin olmalısınız.

Enerji Kimlik Belgesi m2 Fiyatları

Enerji kimlik belgesi alırken kişilerin üzerinde düşündükleri konuların başında enerji kimlik belgesi m2 fiyatları gelir. Ancak bu konu sanıldığı kadar korkulması gereken bir husus değildir. Ekb almak için başvuru yapıp süreci atlattığınızda ödemeniz gereken miktar binanın veya yapının m2 cinsinden büyüklüğü ile değerlendirilir. M2 fiyatı ise ekb hizmeti sunan firmalarca 0.10 TL ila 1 TL arasında değişkenlik gösterebilir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM