Kocaeli Enerji Kimlik Belgesi


Kocaeli Enerji Kimlik Belgesi

Beyaz eşya sistemlerinde bilindiği gibi enerji verimliliği ve etkinliği açısından alınan kriterler artık binalar için de sağlanmaktadır. Bu kapsamda her bina için bir enerji kimlik belgesi düzenlenerek, resmi kurumlar tarafından onaylı bir performans sınıflandırılması yapılmaktadır.

Her kentte ayrı bir düzenleme ile bu belge elde edildiği gibi Kocaeli enerji kimlik belgesi kentin yetkili kurumları tarafından düzenlenmektedir.

İnşa edilmiş veya inşa edilecek olan bir binada enerji kimlik belgesi C sınıfından başlamak üzere A sınıfına kadar ulaşan bir yapı gösterir. Eğer yeni inşa edilen bir yapı C sınıfından düşük enerji sınıflandırması içerisinde görülürse, yasaya göre iskan ruhsatı alması mümkün değildir.

HIZLI TEKLİF AL

Marmara'nın Sanayi Kenti Kocaeli

Kocaeli, Marmara Bölgesi'nin en büyük kentlerinden biri olarak bir sanayi kenti yapısına sahiptir. Kentin merkez ilçesi İzmit olmak ile birlikte Türkiye'nin en kalabalık 10. ili olarak sanayi ve ticaret merkezlerinden birini oluşturmaktadır.

2019 yılı itibariyle yaklaşık 2 milyon nüfusu bulunan kentte antik çağlardan beri bir yerleşim görülmektedir. Kent, 1993 yılında büyükşehir unvanı almıştır.

Kocaeli, coğrafi yapısı gereği bir bölümü Karadeniz'e bir bölümü Marmara Denizi’nde bulunan bir kent olarak her iki taraftan da güçlü su kaynaklarına ve tarım topraklarına sahip bir şehirdir. Ilıman bir iklim yapısına sahip olmakla birlikte özellikle gelişen sanayi ve ticaret sektörü sayesinde çok fazla göç almış ve kalabalık bir şehir haline gelmiştir.

12 ilçesi bulunan kentte altyapı ve üstyapı konumunda gelişmiş bir kentleşme görülürken, yapılaşma giderek artmakta ve yerleşim oranı girerek yükselmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Kocaeli'de yeni inşa edilmiş veya daha önceden inşa edildiği için halen belge başvurusu yapılmamış yapılarda, enerji kimlik belgesi başvuruları gerçekleştirilmelidir. Bu kapsamda Kocaeli enerji kimlik belgesi başvurusu gerçekleştirmek için belirli kişi ve kurumlara başvurmak gerekir. Bu konuda yetki belgesine sahip olan ve meslek odalarından SMM belgesi almış olan mühendisler ve mimarlar ile gerekli vasıfları sağlayan mimar ya da mühendisleri çalıştıran kurumlar sizlere belge verebilmektedir.

Enerji kimlik belgesi verebilmek için yetkiye sahip kuruluşlar, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Tarafından Yetkilendirilmiş Enerji Verimlilik Danışmanlık Şirketleri olarak tercih edilebilir.

Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu

Yasa gereği enerji kimlik belgesi alma günümüzde her yapıda bir zorunluluk oluşturmaktadır. Bu zorunluluk 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı şekilde çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda enerji kimlik belgesi alınması ile binalarda enerji üretiminin bazı noktaları gözden geçirilmektedir.

Örneğin, gözden geçirilen noktalar arasında enerji ve enerji kaynaklarının verimli kullanılması, israfının önlenmesi ve çevrenin korunması için kurallar yer yer almaktadır. Bu kurallar sayesinde enerji sınıflandırılması yapılarak sera gazı salımı seviyeleri, ısıtma soğutma sistemi verimlilikleri ve yalıtım özellikleri belirlenebilir.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

Standartlar ile belirlenmiş şekilde sağlanan enerji kimlik belgesi, her kentte belirli bir fiyat yönetmeliği sayesinde düzenlenmektedir. Bu kapsamda Kocaeli enerji kimlik belgesi konusunda fiyat hesaplamaları yapmak için yeni veya eski yapılara göre hesaplamalar değişmektedir.

Yeni veya eski yapılarda belge başvurusu için apartman, müstakil konut, ticari yapı ve diğer yapılarda daire sayısı ya da inşaat alanına göre hesaplama sağlanır.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM