Konya Enerji Kimlik Belgesi


Konya Enerji Kimlik Belgesi

Yapılarda enerjinin ne kadar verimli kullanıldığı ve enerji üreten sistemlerin ne kadar verimli olduğu konusunda bazı ölçümler yapılarak sınıflandırmalar gerçekleştirilir. Bu sistem sonucu her yapı için bir enerji kimlik belgesi düzenlenir. Bu belge her şehirde belirli yetkiler verilmiş kurumlar tarafından verilmektedir.

Örneğin, Konya enerji kimlik belgesi belirli bir kurum tarafından düzenlenmektedir.

Konya ili için bu konuda belge düzenlemesi gerçekleştiren kurum veya kişiler, enerji kimlik belgesi düzenlemek için yetki belgesi alan ve meslek odalarından yetki verilen mimar ve mühendislerdir. Benzer şekilde bu yetkilere sahip mimar ve mühendislerin çalıştığı kurumlar da belge verme yetkisine sahiptir.

Bu belge yapılarda iskan ruhsatı alınabilmesi gibi konular için çok önemli ayrıntılardan birisidir.

HIZLI TEKLİF AL

Türkiye’nin En Büyük Şehri Konya

Yüzölçümü bakımından Türkiye'nin en büyük alanına sahip şehri olan Konya, toplam 31 ilçenin birleşiminden oluşmaktadır. 1987 yılında çıkarılan yasa ile büyükşehir statüsüne ulaşan Konya, ekonomik açıdan da çok gelişmiş bir şehirdir. Konya, turistik açıdan Mevlana Celaleddin-i Rumi ve Selçuklu yapıları sayesinde önemli bir yapı göstermektedir. Sanayi ve tarım açısından da Türkiye'nin en önemli kentlerinden biri olan Konya'da birçok farklı gıda üretimi gerçekleştirilmektedir.

Gıda sanayisi sayesinde öncelikle Türkiye üzerinde sonrasında dünyaya yayılan şekilde geniş bir ticaret sağlanmaktadır.

Çok eski bir tarihe sahip olan Konya, Türkiye'de prehistorik çağdan beridir yerleşim gösterilen kentlerden birisidir. Anadolu Selçuklu Beyliği'nin kuruluşu ve Selçuklu döneminden sonra Osmanlı İmparatorluğu döneminde de çok büyük bir öneme sahip olmuştur. Konya, Cumhuriyet tarihinde de Türkiye'nin en önemli kentlerinden biri olmuştur. Tuz Gölü ve Akşehir Gölü çevresinde oluşan sulak alanlar ve ılıman iklim sayesinde Konya'da tarıma çok elverişli bir alan bulunmaktadır.

Kentte merkezi noktalarda yapılaşma çok büyük oranda artarak, bugün 2,5 milyon civarı bir nüfus oluşturmuştur.

Eski Binalarda Enerji Kimlik Belgesi

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu çerçevesinde bir zorunluluk olan enerji kimlik belgesi yeni ve eski yapılarda temin edilmesi gereken bir belgedir. Ancak yasanın düzenlenmesi sonrasında daha önceden inşa edilmiş yapılarda da Konya enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Binanın sahip olduğu daire sayısı ve toplam metrekare alanı gibi noktalar göz önünde bulundurularak, belge fiyatları belirlenebilir.

Sonrasında Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Tarafından Yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri üzerinden başvuru yapılarak, enerji kimlik belgesi talebi gerçekleştirilebilir.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları Konya

Yetkilendirilmiş kurumlar tarafından düzenlenerek her kentte verilmekte olan enerji kimlik belgesi, kentlerde hizmet veren kurumların belirlediği fiyat tarifeleri ile hazırlanmaktadır. Ancak metrekare bazında belirlenen fiyat hesaplamaları gerçekleştirilmesiyle bu belgenin temin edilmesi mümkündür.

1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yapı ruhsatı alınan binalarda bir zorunluluk haline gelen enerji kimlik belgesi, 50 metrekareden düşük yapılarda mecburiyet oluşturmamaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadara Alınır?

Her kentte olduğu gibi Konya enerji kimlik belgesi başvurusu gerçekleştirildiğinde de metrekare hesaplaması üzerinden ödenecek fiyat tahmin edilebilir. Bu konuda binanın ruhsat tarihi, asansör bulunup bulunmadığı, ısıtma sistemi türü, kat sayısı, toplam inşaat alanı önemli kıstaslar oluşturur.

Bu kıstaslara bağlı olarak 1 ile 3 TL arasında değişen rakamlar ile metrekare bazında enerji kimlik belgesi talepleri gerçekleştirilebilir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM