Kütahya Enerji Kimlik Belgesi


Kütahya Enerji Kimlik Belgesi

Yapıların türüne ve toplam inşaat alanına göre hesaplama gerçekleştirilmesi ile enerji kimlik belgesi yasal bir zorunluluk olarak belirli kıstaslar oluşturduğundan alınması gereken bir belgedir. Örneğin, Kütahya enerji kimlik belgesi temin edilmesi, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu gereği bir zorunluluk oluşturmaktadır.

Bu yasaya bağlı olarak 2017 yılından itibaren her bina için belge alımı zorunlu bir hale getirilmiştir.

Enerji kimlik belgesi, binanın enerji ihtiyacının ve enerji tüketiminin sınıflandırılması için gereklilik oluşturan bir belgedir. Binanın yalıtım özellikleri, enerji kullanım verimliliği ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi gibi noktalar belge içerisinde sınıflandırılır.

Bu belge, 2020 yılı itibariyle tüm binanın veya kısmi alanların satışı veya kiraya verilmesi için de bir gereklilik oluşturacaktır.

HIZLI TEKLİF AL

Dünya Çini Merkezi Kütahya

Türkiye ve dünya genelinde çinileri ile meşhur olan Kütahya, Türkiye’nin küçük ve nezih kentlerinden birisidir. Yaklaşık 3000 yıl gibi bir mazisi bulunan Kütahya, günümüzde 250.000 civarı bir nüfus ile İç Batı Anadolu bölümünde yer almaktadır.Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde de çok önemli bir yapıya sahip olan Kütahya, birçok farklı tarihi olay ile anılan kentlerin başında gelmektedir.

Tarih boyunca birçok farklı devlet tarafından yerleşim yeri olarak kabul edilmiş kentte, halen geleneklere bağlı ve köklü bir kültüre sahip yaşam standartları yer almaktadır.

Turistik açıdan özellikle çini üretimi ve kaplamalara sahip yapılar sayesinde önemli bir alan oluşturan Kütahya’da 14. yüzyıl sonlarından itibaren çini sanatı günümüze kadar gelişerek gelmiştir. Kütahya'da sanayi ve ticaret çalışmaları ile birlikte altyapı konusunda gelişen bir kent görünümü bulunmaktadır.

Bu sayede giderek gelişen ve büyüyen kentte yapılaşma çalışmaları artmakta ve büyüyen kentleşme sayesinde de enerji kimlik belgesi gibi ihtiyaçlar olarak ortaya çıkmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar Kütahya

Enerji kimlik belgesi her kentte belirli yetkilere sahip şekilde mühendis ve mimarların çalıştığı kişi işletmeleri veya kurumlar tarafından verilebilir. Örneğin, Kütahya enerji kimlik belgesi almak istediğinizde, temel olarak yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketi bünyesindeki mimar ve mühendisler tarafından incelemeler gerçekleştirilerek, eski ve yeni binalarda belge hazırlığı gerçekleştirilir.

Belge temini gerçekleştirebileceğiniz firmalar genellikle Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş firmalar olarak hizmet vermektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler

Kütahya ilinde yetkilendirilmiş firmalara başvuru gerçekleştirerek, enerji kimlik belgesi almak istiyorsanız, bazı belgeleri temin etmeniz gerekmektedir. Bu belgeler net olarak 5 farklı kısma ayrılmaktadır. İlk belge olarak yapının mimari projesi talep edilir. İkinci sırada ısı yalıtım raporu ve sonrasında elektrik projesi talep edilmektedir.

Daha sonrasında mekanik tesisat projesi onaylı bir şekilde sunulduktan sonra son aşamada yapı ruhsatı başvuru evrakları arasında bulundurulur.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları Kütahya

Bakanlık tarafından belirlenmiş standartlara göre EKB temin etmek için belge fiyatlarının ödenmesi gerekir. Bu kapsamda Kütahya enerji kimlik belgesi için ödenecek fiyatlar binanın metrekare boyutları, yalıtım özellikleri, asansör bulunup bulunmadığı, bina kat sayısı, daire sayısı gibi birçok farklı özelliğe göre değişim gösterir.

Ancak hesaplamalarda temel olarak metrekare başına standart rakamlar ile fiyat belirlemeleri gerçekleştirilir.  

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM