Malatya Enerji Kimlik Belgesi


Malatya Enerji Kimlik Belgesi

2011 yılında çıkartılan enerji verimliliği kanunu sonrasında yeni yapılarda enerji kimlik belgesi usulüne uygun bir şekilde alınmadığında, yapı ruhsatı almak mümkün olmamaktadır. 2017 yılında yapılan düzenleme sonrasında da enerji kimlik belgesi tüm yapılarda bir zorunluluk haline getirilmiştir.

Bu nedenle her kentte bir mecburiyet oluşturduğu gibi Malatya enerji kimlik belgesi almak da tüm binalarda bir mecburiyettir. Bu belge bakanlık tarafından yetki verilmiş kişi ve kurumlar tarafından belirli kurallar ile düzenlenmektedir.

Malatya'da talep edilen bu belgenin temin edilmesi için belirli evraklar hazırlanması, ücret ödenmesi ve incelemeler yapıldıktan sonra belge düzenlenmesi gerekir. Belgenin düzenlenmesi için birçok farklı nokta göz önünde bulundurulur. Bu kapsamda binada enerji kullanımı verimi, ısıtma ve soğutma sistemlerinin çalışma verimi, binanın yalıtım özellikleri ve diğer fiziksel özellikleri göz önünde bulundurularak belge düzenlenir.

Enerji kimlik belgesi en düşük C sınıfında olduğunda kabul edilir ve A sınıfına kadar ulaşabilir. C sınıfından düşük enerji verimliliği gösteren binalarda yapı ruhsatı alınması mümkün değildir.

HIZLI TEKLİF AL

Kayısı Cenneti Malatya

Türkiye iklimi ve tarım alanları gereği ile birçok farklı meyvenin rahatlıkla yetiştirilebildiği bir bölge oluşturmaktadır. Bu bölgelerden biri olarak Malatya, Türkiye'de kayısı yetiştiriciliğinin ön plana çıktığı kentlerinden birisidir. Kayısı Malatya ilinde yetiştirildikten sonra hem meyve hem de kurutulmuş ürün olarak tüm dünyaya ulaştırılan bir gıda ürünüdür.

Kayısısı ile meşhur Malatya, bugün Türkiye'nin büyük şehirlerinden biri olarak yaklaşık 1 milyon nüfusa sahiptir. Orta Anadolu Bölgesi'nde yer alan Malatya kenti, Hitit Devleti'nden bu yana bir yerleşim yeridir. Tarihi kalıntılar ve doğal güzellikleri ile özellikle turizm konusunda önemli bir şehir oluşturmaktadır.

Malatya ekonomik açıdan gelişmiş bir şehir olarak, tekstil fabrikaları ve kayısı fabrikaları sayesinde büyüyen ve gelişen bir şehirdir. Bu yapısıyla her geçen gün değişim göstermektedir. Bu nedenle yapılaşma ve kentsel gelişim konusunda da çok hızlı bir şekilde ilerleyiş göstermektedir.

EKB Belgesi Veren Firmalar

İster Malatya'da ister farklı kentlerde enerji kimlik belgesi temin edebilmeniz için bazı yetkili firmalar üzerinden hizmet alabilirsiniz. Eğer Malatya enerji kimlik belgesi almak istiyorsanız, bakanlık tarafından yetki verilmiş şekilde hizmet veren firmalara başvurmanız gerekir. Bu firmalar bünyesinde belge düzenlemek için yetkilendirilmiş ve meslek odasından SMM belgesi almış mimar ve mühendisler bulunmalıdır. Bu mimar ve mühendisler gerekli incelemeleri yaparak, 10 yıl geçerli enerji kimlik belgesi almanızı sağlayabilir.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji kimlik belgesi almak için öncelikle belirli evrakları hazırlamanız gerekir. Evraklar arasında mimari proje, elektrik projesi, ısı yalıtım raporu, mantolama sözleşmesi, mekanik proje ve yapı ruhsatı yer almaktadır. Bu belgeler ile yetkili kuruluşlara başvuru gerçekleştirildikten sonra metrekare alanlar üzerinden hesaplama yapılır ve ücret ödeme işlemi ve sonrasında keşif çalışması ile belge hazırlığı gerçekleştirilir.

Enerji Kimlik Belgesi Ücretleri

Her kentte olduğu gibi Malatya enerji kimlik belgesi almak için de metrekare fiyatları üzerinden belirlenmiş standartlara göre ücret ödenmesi gerekmektedir. Bu ücretin ödenmesi sırasında binanın kat sayısı, daire sayısı ve boyutları gibi noktalar göz önünde bulundurulur. Bu noktaların her biri önemli bir kıstas oluşturmak ile birlikte metrekare fiyatı bazında 1 TL ile 3 TL arasında değişen fiyatlar ile kimlik belgesi alma imkanı bulunmaktadır.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM