Manisa Enerji Kimlik Belgesi


Manisa Enerji Kimlik Belgesi

Günümüzde her binanın sahip olması gereken temel belgelerden biri olan enerji kimlik belgesi, içeriğinde yalıtım ve enerji gibi konuları barındırmaktadır. Yalıtım ve enerji kullanımı düzeni sayesinde hem daha düşük sarfiyat elde edilmesi hem kaynaklarının korunması hem de tasarruflu bir kullanım sağlaması mümkün hale gelmektedir. Bu noktada düzenli ve sağlıklı bir şekilde enerji kullanımı ve verimlilik elde edilmesi açısından belirli standartlar uygulanır ve bu standartların varlığı enerji kimlik belgesi sayesinde belirlenir.

Her yapıda zorunlu olan bu belge Manisa enerji kimlik belgesi olarak Manisa kentinde de tüm yapılarda yer almaktadır. Manisa kentinde gerçekleştirilen uygulamalar Türkiye genelinde olduğu gibi 2011 yılında başlamış, 2017 yılında ise tüm binalarda bir zorunluluk halinde kimlik belgesi alınma kuralı başlatılmıştır. Hatta 2020 yılından itibaren yapılarda binanın tamamı veya bir kısmının kiraya verilmesi ya da satılması gibi durumlarda mutlaka enerji kimlik belgesi sahibi olması gerekecektir.

HIZLI TEKLİF AL

Şehzadeler Kenti Manisa

Osmanlı İmparatorluğu döneminde ülkenin en önemli kentlerinden biri olan Manisa, Şehzadeler Kenti olarak imparatorluğa hizmet vermiştir. Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman gibi çok önemli padişahların şehzadelik dönemlerini geçirdiği Manisa, bir Osmanlı kenti olarak Türk tarihinin en önemli kentlerinden birisidir.

Manisa, Osmanlı öncesinde de Antik Yunan imparatorluklarından günümüze kadar birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Sardes antik kenti gibi önemli antik bölgeler bulunan Manisa'da tarih turizmi çok önemli bir yere sahiptir. Ancak Manisa, ekonomik olarak organize sanayi bölgeleri ve endüstriyel faaliyetler ile büyümektedir. Çok geniş bir sanayi şehri olan Manisa, bugün Türkiye'nin en büyük şehirlerinden biri olarak yaklaşık 1,5 milyon gibi bir nüfusa sahiptir. Manisa'da gelişen ekonomik ve büyüyen sanayileşme yapısı nedeniyle artan nüfus, kentleşme ve yapılaşmayı da arttırmaktadır.

EKB Belgesi Nereden Alınır?

EKB kısaltması ile bilinen enerji kimlik belgesi, bakanlık tarafından yetki verilmiş kişi ve kurumlar sayesinde temin edilebilir. Bu kişiler enerji kimlik belgesi düzenlemek için yetki sahibi olarak meslek odalarından SMM belgesi almış olan mimar ve mühendislerdir. Kurumlar ise bu yetkilere sahip olan mimar ve mühendisleri bünyesinde barındıran kurumlardır. Kişi ve kurumlar yeni inşa edilen veya eski yapılı tüm binalarda enerji kimlik belgesi verme yetkisine sahiptir. Yetkili kişi ve kurumlar Manisa enerji kimlik belgesi düzenlemelerini bakanlık tarafından belirlenen standartlara göre gerçekleştirmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Manisa

Yetkili kurumlar üzerinden enerji kimlik belgesi almak istediğinizde, sizden talep edilen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Bu evraklar arasında; elektrik ve aydınlatma projesi, ısı yalıtım projesi, mimari proje, mekanik proje ve yapı ruhsatı gibi evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar ile başvuru gerçekleştirildikten sonra yetkili firma öncelikle binada inceleme sağlar. Binanın belgeleri ile karşılaştırma gerçekleştirip sınıflandırma üzerinden enerji kimlik belgesi düzenler.

Enerji Kimlik Belgesi Metrekare Fiyatları

Yapılarda Manisa enerji kimlik belgesi başvuruları gerçekleştirdiğinizde, fiyat hesaplamaları metrekare ölçüleri üzerinden gerçekleştirilir. Binada kaç kat bulunduğu, kaç adet daire bulunduğu, dairelerin metrekare boyutlarının ne olduğu, brüt alan metrekare boyutları, asansör bulunup bulunmadığı, yalıtım özellikleri ve enerji sistem türü gibi noktalar kimlik belgesi düzenlemek için önemli ayrıntılardır.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM