Mardin Enerji Kimlik Belgesi


Mardin Enerji Kimlik Belgesi

Doğunun en büyük ve en eski kentlerinden biri olarak medeniyetler başkenti olan Mardin, Türkiye'nin turistik açıdan en önemli kentlerinden birisidir. Son yıllarda gelişen ve değişen bir yapıya sahip olduğundan dolayı daha büyük bir şehir haline gelen Mardin'de 2011 yılından önce inşa edilmiş yapılarda 2020 yılına kadar ve 2011 yılı sonrasında inşa edilmiş yapılarda ruhsat işlemleri öncesinde mutlaka enerji kimlik belgesi alınması gerekir.

Bu kapsamda Mardin enerji kimlik belgesi yetki verilmiş kuruluşlar üzerinden belirli evrakların tebliği ve ücret ödenmesi sayesinde temin edilebilmektedir.

HIZLI TEKLİF AL

Medeniyetlerin Beşiği Mardin

Tüm dinlere mensup kişilerin yer aldığı ve tam bir kültür mozaiği oluşturan Mardin, binlerce yıl öncesine dayanan bir tarih ile bugün Türkiye'nin turizm merkezlerinden birini oluşturmaktadır. Yapısı özenli bir şekilde korunmuş birçok farklı mimari eser sayesinde de Mardin'de turistik faaliyetler yıllardır düzenli bir şekilde sürdürülmektedir.

Mardin kentinde yerleşim yapılarından daha çok neredeyse turistik yapı inşaatı gerçekleştirilmektedir. Her ne kadar sanayi ve ticaret alanında gelişmiş bir kent olsa dahi Mardin turizm ile çok yüksek bir ekonomi elde etmektedir. Bugün Türkiye'nin büyük şehirlerinden biri olarak yaklaşık 800 bin gibi bir nüfusa sahiptir.

Kentte birçok farklı ırk ve etnik yapıdan insan bulunmaktadır.

Özellikle dini açıdan Hristiyanlık, Musevilik ve İslamiyet dini ile farklı inanışların bir arada yaşayabildiği Mardin'de barışçıl ve huzurlu bir yaşam kültürü bulunmaktadır. Bu nedenle turistik açıdan da kentin tüm sakinleri misafirlerine karşı benzer bir şekilde hoşgörü sergileyerek, ortak bir kültür geliştirmiştir.

Bu ortak kültür sayesinde Mardin giderek artan nüfusu ve gelişen yapısıyla Türkiye'nin önemli şehirleri arasında daima kendi yerini korumaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Düzenlemeye Yetkili Kuruluşlar

Mardin kentinde veya diğer kentlerde enerji kimlik belgesi düzenlemek için yetkiye sahip olan kuruluşların bazı özellikleri bulunmaktadır. Bilhassa bu kuruluşlar bakanlık tarafından yetki verilmiş bir şekilde hizmet verme mecburiyetinde bulunurlar. Bu işletmelerin bünyesinde yetki sahibi olarak belge düzenleyebilecek ve mimarlar mühendisler odasından belge aldığı için lisanslı mimar ve mühendisler bulunmalıdır.

Şirketlerin bünyesinde hizmet verdikleri için Mardin enerji kimlik belgesi düzenleme yetkisine sahip olan bu mimar ve mühendisler kişisel olarak da hizmet verebilecek bir yapıya sahiptir.

Bina Enerji Kimlik Belgesi

Şehirlerde 50 metrekare üstünde olan ve yönetmelik kapsamında hariç tutulmayan tüm binalarda enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluk 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu çerçevesinde belirlenmiştir. Kanun çerçevesinde tebliğ edilen binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması kapsamıyla yönetmelik gereği belge sahibi olunması gerekir.

Sınıflandırma kapsamında C ve A sınıfı arasında yer alan binalar oturma yapı ruhsatı sahibi olma şansına sahip olacaktır.

EKB Fiyat

EKB kısaltması ile adlandırılan enerji kimlik belgesi, yapının bazı özelliklerine göre ve metrekare özelliklerine göre ücret karşılığında düzenlenir. Metrekare ölçüleri başına 1 TL ile 3 TL arasında rakamlar üzerinden Mardin enerji kimlik belgesi alma imkanı bulunmaktadır.

Enerji kimlik belgesi hesaplamalarında binanın sahip olduğu yalıtım özellikleri, kat sayısı, daire sayısı ve ısıtma-soğutma kullanım sistemleri göz önünde bulundurulur.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM