Mersin Enerji Kimlik Belgesi


Mersin Enerji Kimlik Belgesi

Mersin enerji kimlik belgesi, Mersin’de ki binalarda bulunması zorunluğu olan ve bina sahiplerine pek çok fayda sağlayan oldukça önemli bir belgedir. Enerji kimlik belgesi 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanununa bağlı olarak çıkartılmıştır.

Söz konusu kanuna bağlı olarak yürürlüğe giren Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre ise binalardaki enerjinin ve enerji kaynaklarının daha verimli ve daha etkin bir şekilde kullanılabilmesi, enerji israfının önlenmesi, asgari enerji tüketiminin belirlenmesi, çevrenin korunması enerji kimlik belgeleri ile doğrudan ilişkilidir.

Enerji Verimliliği Kanununa göre beyaz eşyalardaki enerji tüketim sınıfının binalarda da geçerli olması gerekmektedir. Nasıl ki kişiler bir buzdolabı satın alırken A+++ enerji sınıfına ait olup olmadığına dikkat ediyorsa artık ev ya da iş yeri satın alırken ya da kiralarken de enerji sınıfına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Söz konusu kanuna göre binalar A enerji sınıfı ve G enerji sınıfı arasında sınıflandırılmaktadır. Yeni binalar A enerji sınıfı ile C enerji sınıfı arasında sınıflandırılırken eski binalarda böyle bir sınırlandırılma söz konusu değildir.

HIZLI TEKLİF AL

Mersin Hakkında

İçel olarak da bilinen Mersin Türkiye’nin güneyinde bulunan bir Akdeniz kentidir. Şehir, nüfus olarak Türkiye’nin 11.büyük şehri olarak bilinmektedir. Anamur, Mut, Silifke, Toroslar ve Tarsus şehrin en çok bilinen ilçeleri arasındadır. Mersin’in doğusunda Adana, kuzeyinde Karaman, batısında Antalya bulunur. Son yıllarda giderek modernleşen Mersin ekonomik gelirinin büyük bir kısmını limandan sağlamaktadır. Bunun dışında Mersin; limanı, kapasitesi, coğrafi konumu, tır filosu ve demir yolu ile Doğu Akdeniz’in en önemli ticaret noktalarından biri haline gelmiştir. Mersin, müzeleri ve doğal güzelleri ile pek çok turistin de ilgisini çekmektedir.

Doğal güzelleri, lezzetleri ve güneşi ile turistlerin başını döndüren Mersin’de günümüzde pek çok yeni bina da yapılmaktadır. Bu durumda Mersin enerji kimlik belgesinin gündeme gelmesine neden olmaktadır. peki, Mersinliler için oldukça büyük öneme sahip olan bu Mersin enerji kimlik belgesi nereden alınır?

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Enerji kimlik belgesi, enerji kimlik belgesi düzenlemek için yetkilendirilen kurum ve kuruluşlardan alınabilmektedir. Meslek odalarından SMM belgesi alan, enerji kimlik belgesi düzenlemek için yetki belgesi bulunan mimar ya da mühendisleri bünyelerinde bulunduran kurumlar enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluşlardır. Bina sahipleri ya da kat malikleri bu kurumlara enerji kimlik belgesi almak için başvurabilirler.

Bu başvuru sonrasında kurumlardan binanın enerji tüketim sınıfına tespit etmek amacı ile bir ekip gelir. Enerji tüketim sınıfının tespit edilmesi sonrasında ise enerji kimlik belgeleri hazırlanır ve teslim edilir.

Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanununa göre eski ve yeni tüm binaların enerji kimlik belgelerine sahip olma zorunluluğu vardır. Yeni yapılan binaların binanın yapımından hemen sonra enerji kimlik belgelerine sahip olmaları gerekirken eski binaların ise şu ana kadar enerji kimlik belgesini almış olmaları gerekmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadara Alınır?

Enerji kimlik belgesi ne kadara alınır sorusu hemen herkesin sorduğu ve cevap aradığı bir sorudur. Ancak bu soru ile ilgili net bir bilgi vermek mümkün değildir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için enerji kimlik belgesi düzenleyen kuruluşlara danışılması gerekir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM