Muğla Enerji Kimlik Belgesi


Muğla Enerji Kimlik Belgesi

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yürütülen uyum yasaları kapsamında enerji verimliliği çalışmaları açısından KYOTO protokolü ile birlikte bazı çalışmalar gerçekleştirilmiştir. İklim değişikliği çalışmaları sonucunda bir yönetmelik yayınlanarak 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu hazırlanmıştır. Bu kanun kapsamında Muğla enerji kimlik belgesi gibi Türkiye'nin 81 vilayetinde yapılarda enerji kimlik belgesi zorunluluğu getirilmiştir.

İlk defa 2011 yılında yayınlanan bir yasa ile birlikte 2011 yılı öncesindeki binaların 2020 yılına kadar kimlik belgesi alması zorunlu tutulmuştur. 2011 yılında ve daha sonrasında inşa edilen binalar ise yapı ruhsatı almadan önce gereklilikleri karşılayarak, enerji kimlik belgesi almak zorundadır. Enerji kimlik belgesi içeriğinde yapının enerji ihtiyacını ve enerji tüketimini sınıflandıran bir rapor olarak sunulmaktadır. Bu rapor sayesinde binanın enerji tüketim miktarı, yalıtım özelliği ve iklimlendirme bilgileri belirlenmektedir.

HIZLI TEKLİF AL

Turizm Cenneti Muğla

Türkiye'de turizm açısından Bodrum, Fethiye, Marmaris, Dalaman, Köyceğiz ve Milas gibi ilçeleri ile çok önemli bir kent oluşturan Muğla toplamda 13 ilçe birleşimi ile oluşmuştur. Bir büyükşehir yapısı sergileyen Muğla, yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip olarak Türkiye'nin 24. şehri sıralamasında bulunmaktadır. Antik Yunan dönemlerinden günümüze kadar ulaşan tarihi yapısıyla hem kültür tarih turizmi hem deniz turizmi konusunda çok önemli bir kent oluşturmaktadır.

Türk tarihi boyunca çok önemli sanatçıların ve siyasetçilerin yerleşim yerlerinden biri olan Muğla ve özellikle Bodrum, Türkiye'de çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle son 30 yıl içerisinde gelişen turizm ile birlikte çok büyük bir yapı göstermeye başlayan Muğla'da her geçen gün daha fazla yapı inşa edilmektedir. İnşa edilen yapılar ile birlikte enerji kullanımı ve enerji kaynaklarının tüketimi giderek artmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi, yasal ve yönetmelik kapsamında belirlenmiş bir rapor olarak yapılarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması için düzenlenmektedir. Örneğin, Muğla enerji kimlik belgesi sayesinde yapılarda enerji israfının önlenmesi, maliyetlerin düşürülmesi, çevrenin korunması ve enerji tüketimini sınıflandırılması için ölçüm ve çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu yapı bünyesinde binanın yalıtım özelliklerinin, ısıtma, soğutma, havalandırma ve aydınlatma sistemlerinin verimini göstermektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Vermeye Yetkili Kuruluş

Enerji kimlik belgesi yapılarda mevcut binalar ve yeni binalar için ayrı ayrı düzenlenebilecek bir sistem gösterir. Yetkili kuruluşlar mevcut yani eski binalarda kimlik belgesi vermek için A ve G sınıfı arasında bir değerlendirme gerçekleştirir. A sınıfı en üst derecede sınıflandırma olmak ile birlikte G sınıfı en düşük derecede sınıflandırma oluşturur. Yeni binalarda ise enerji kimlik belgesi A-C sınıfları arasında düzenlenir. C sınıfından düşük belge sahibi olan binalar yapı ruhsatı alamaz. Yönetmelik gereği yapılar 2020 yılından itibaren enerji kimlik belgesi almadığında kiralama, satış ve abonelik işlemleri gerçekleştiremeyeceklerdir.

Bina Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

Yapılarda Muğla enerji kimlik belgesi talepleri gerçekleştirildiğinde, eski yapılarda ruhsat, mimari proje ve mantolama sözleşmesi talep edilir. Yeni yapılarda yapı ruhsatı, mimari proje, elektrik projesi, mekanik proje ve ısı yalıtım raporu talep edilir. Talep edilen belgeler üzerinde yetkili kuruluşlar inceleme gerçekleştirdikten sonra binada inceleme gerçekleştirilir ve fiyat belirlemesi sağlanır. Fiyat belirlemelerinde mevzuat kapsamında sabit bir planlama bulunmadığı için farklı standartlar ile serbest piyasa koşullarında metrekare fiyatlarına göre 1 TL veya 10 TL üzerinden hizmet alınabilir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM