Muş Enerji Kimlik Belgesi


Muş Enerji Kimlik Belgesi

Avrupa uyum çalışmaları kapsamında iklim değişmeleri çalışmaları sonucunda düzenlenen 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile enerji kimlik belgesi uygulaması başlatılmıştır. Uygulama kapsamında Muş enerji kimlik belgesi sahibi olmayan yapılar birçok noktada sorunlu olarak görülmektedir. Enerji kimlik belgesi yapılarda enerjinin ne kadar tüketildiği, nasıl tüketildiği ve ne kadar tasarruf elde edildiği gibi konuları kurallar altında tutmaktadır.

Bir standart çerçevesinde enerji kimlik belgesi düzenlenmesi ile birlikte yapılarda belirli bir sınıflandırma sağlanır. Bu sınıflandırma çerçevesinde yapılara belirli bir harf ile puan verilerek, enerji kullanımı değerlendirilir. Bu sayede de binanın ne kadar enerji kullandığı, enerjinin ne kadar verimli kullanıldığı ve sarfiyatın ne kadar yüksek olduğu ortaya çıkarılır. Sonrasında binada gerçekleştirilen uygulamalar ile iyileştirme çalışmaları sağlanması amaçlanmaktadır.

HIZLI TEKLİF AL

Ovadan Medeniyete Muş Kenti

Çavuş Dağı'nın eteklerinde kurulan ve tarihi bir kent olarak bilinen Muş şehri, Muş ovasından medeniyete doğru ulaşan bir yapı oluşturmaktadır. Bir tarafta şehrin eski bölgeleri bir tarafta yeni bölgeleri ile Doğu Anadolu Bölgesi'nde Lale ve üzüm ile tanınan Muş, Selçuklu döneminden günümüze bir Türk medeniyet kenti olarak bilinmektedir.

Bugün Türkiye'nin kendi yapısında en küçük kentlerinden biri olan Muş şehri, takribi olarak 200.000 il nüfusuna sahiptir. Kendi içinde halen yapısını koruyan ve kültürünü yaşatan bir kent olan Muş, ekonomik açıdan kısmen geri planda kalmış şehirlerden birisidir. Coğrafi özellikleri sebebiyle sanayi gelişimi çok yoğun görülmese de Muş kentinde hayvancılık ve tarım yürütülerek önemli bir ekonomi elde edilmektedir. Yapısı ile birlikte şehirsel gelişim yavaş ve eksik bir şekilde görülmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

2011'de çıkarılan yönetmelik sonrasında Muş enerji kimlik belgesi mevcut yapılarda ve yeni yapılarda bir zorunluluk haline getirilmiştir. Yapının enerji kaynaklarını verimli bir şekilde kullanması için ölçüm yapılan ve rapor haline getirilen bu belge önemli bir katkı oluşturmaktadır. Bu rapor sayesinde yapılarda enerji israfı önlenir, maliyetler düşürülür ve çevre korunur. Bu nedenle yasa gereği 2011 öncesindeki binalarda 2020 yılına kadar ve 2011 sonrası binalarda yapı ruhsatı alınmadan önce enerji kimlik belgesi almak zorunludur. Bu zorunluluğa bağlı bir şekilde 50 metrekare ve üstünde olan binalar istisnalar hariç olarak mutlaka enerji kimlik belgesi almak için başvuru gerçekleştirmelidir.

Enerji Kimlik Belgesini Kim Veriyor?

Belirtilen koşulları oluşturan yapılarda enerji kimlik belgesi talebi gerçekleştirmek için yetki verilmiş kuruluşlardan hizmet alınması gereklidir. Yetki verilmiş kuruluşlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisans verilen gerçek veya tüzel kişiliklerdir. Bu kuruluşlarda; bakanlık ve elektrik işleri etüt idaresi genel müdürlüğü tarafından yetkilendirilen üniversite, meslek odaları ve ilgili kurumlarda eğitimlerden başarılı olan mühendis ve mimarlar bulunmaktadır. Bu mühendis ve mimarlar “Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı” olarak hizmet vermektedirler.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadar?

Bakanlık tarafından standart bir şekilde her kentte kuralları oluşturan yapılarda enerji kimlik belgesi mecburi hale gelmesine rağmen fiyat standartları oluşturulmamıştır. Bu nedenle Muş enerji kimlik belgesi alırken, farklı fiyatlar ile hizmet almanız olasıdır. Bu kapsamda firmalar fiyat belirlemeleri gerçekleştirirken, serbest piyasa koşullarına göre genellikle konut sayısı ve daire sayısı gibi koşulları göz önünde bulundurmaktadır. Bu koşullara göre binada toplam metrekare ölçülerine göre yine metrekare bazlı olarak fiyat belirlemeleri yapılmaktadır.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM