Nevşehir Enerji Kimlik Belgesi


Nevşehir Enerji Kimlik Belgesi

Son yıllarda dünya genelinde artan nüfus ve yapılaşma nedeniyle enerji kullanımı çok yüksek boyutlara ulaşmıştır. Bunun sonucu olarak dünyada enerji kaynakları giderek tükenmekte, sera gazı salınımı giderek artmakta ve çevrenin korunması zorlaşmaktadır. Bu nedenle Türkiye, Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında birçok ülkede olduğu gibi enerji kimlik belgesi uygulaması başlatmıştır.

Enerji kimlik belgesi uygulaması, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu çerçevesinde belirlenmiş mevcut bina ve yeni binalarda bir zorunluluk haline getirilmiştir. Bu kapsamda Nevşehir enerji kimlik belgesi Nevşehir kentinde yer alan binalar tarafından alınması gereken zorunlu belgeler arasında bulunmaktadır. Bu belge yapının enerji tüketimini, enerji kullanım şeklini, maliyetlerini belirleyerek daha iyi bir sonucun elde edilmesi için yapılabilecek çalışmaları ortaya koymaktadır.

HIZLI TEKLİF AL

Türkiye'yi Dünyaya Tanıtan Nevşehir

Türkiye'de tarihi yapısı ile tüm dünya tarafından bilinen ve turizm merkezi haline gelen kentlerden birisi Nevşehir olarak bilinmektedir. Nevşehir, Ortaçağ'dan başlamak üzere dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış ve özellikle Ürgüp ilçesi ile bir turizm merkezi olarak bütün dünyada tanınmıştır. Ürgüp bünyesinde bulunan Kapadokya bölgesi sayesinde Göreme gibi kısımlarda antik tarihi yapılar barındırırken, yeraltı şehirleri ve peri bacaları gibi turistik değerleri bulundurmaktadır.

Nevşehir, tarihi yapısı ile birlikte turizm sayesinde çok büyük bir ekonomi elde ederken, sanayi ve tarım üretimi konusunda da her zaman gelişen bir yapı göstermektedir. Kent merkezi nüfusu yaklaşık 200 bin olan Nevşehir'de ticaret sektörü de önemli geçim kaynaklarından biri olarak kentin büyümesine katkı sağlamaktadır. Bu sayede her yıl daha fazla büyüme gösteren Nevşehir, yerleşim açısından da daha fazla tercih edilmektedir.

Bina Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu Mu?

Yasa gereği belirlenen Binalarda Enerji Verimliliği Yönetmeliği kapsamında enerji kimlik belgesi almak bir zorunluluk olarak gösterilmektedir. Çünkü Nevşehir enerji kimlik belgesi sayesinde binalarda enerjinin ne kadar verimli kullanıldığı ve ne kadar az tüketim olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu sayede binanın yenileme ve iyileştirme çalışmaları belirtilip, yenileme gerektirmediği ve kullanılabilir bir durumda olup olmadığı belirlenebilir.

Enerji kimlik belgesinde sınıflandırma enerji sınıfı ve sera gazı emisyon sınıfı gibi kıstaslara göre gerçekleştirilir. Bu sınıflandırma içerisinde A sınıfı en az karbondioksit salınımı yapan ve en düşük enerji kullanımını gösteren sınıf olarak bilinir. C sınıfı ise en kötü ve en yüksek enerji tüketimi gösteren sınıf olarak gösterilmektedir. Yeni inşa edilen yapılar da değerlendirme yapılırken C sınıfının üstünde yani D-G sınıfı arasında bulunan yapılar da enerji kimlik belgesi verilmez ve yapı ruhsatı sağlanamaz.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınacak?

Kriterlere göre inceleme gerçekleştirilmesi ve enerji kimlik belgesi verilmesi için Nevşehir'de yetkili kuruluşlar bulunmaktadır. Yetkili kuruluşlar mimarlar ve mühendisler ile birlikte bakanlık ve üniversiteler gibi kurumlardan eğitim almış ve lisans sahibi olmuş kuruluşlardır. Bu kuruluşlar kimlik belgesi temin etmek isteyen kişilerden gerekli evrakları talep ederek, inceleme gerçekleştirir ve belge hazırlığı sağlar.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyat

Yetkili kuruluşlar üzerinde Nevşehir enerji kimlik belgesi başvuruları gerçekleştirildiğinde, fiyat belirlemeleri sağlanmaktadır. Yeni ve eski binalar, müstakil yapılar, apartmanlar ve işletme merkezleri gibi konumlarda fiyatlandırma değişen noktalar oluşturmaktadır. Bakanlık tarafından fiyat standartları belirlenmediği için her firma kendine göre bir fiyat tarifesi oluşturarak, genellikle daire sayısı, konum, iklimlendirme ve brüt metrekare üzerinde fiyat belirlemesi sağlar.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM