Niğde Enerji Kimlik Belgesi


Niğde Enerji Kimlik Belgesi

Türkiye genelinde uygulama alınan karar neticesinde Niğde sınırları içerisinde yer alan binalar için Niğde Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Diğer tüm illerimizde de olduğu gibi Niğde’de de ilgili belgeyi düzenleme yetkisine sahip kurumlar aracılığıyla başvurular ve değerlendirmeler gerçekleştirilmeli ve bina sahibine EKB yani Enerji Kimlik Belgesi teslim edilmelidir.

HIZLI TEKLİF AL

Şehir Hakkında Bilgi

Ülkemiz İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Niğde, 1229 metre rakım değerine sahiptir. Sınırları içerisinde yer alan termal kaynaklar, ören yerleri, oldukça zengin bir tarihi dokusu, doğal güzellikleri, dağ ve kış turizmi açısından oldukça elverişli imkanlar sunan muazzam kent birçok turistik aktiviteye imkân tanıyor.

2018 verilerine göre nüfusu toplamda 364.707 olan Niğde halkının temel geçim kaynağı ise tarım ve hayvancılık.

Birçoğumuzun severek tükettiği meyveler arasında yer alan elmanın yetiştiği elma ağaçları sayısı bakımından ele alındığında Türkiye sınırları içerisinde en yüksek rakam Niğde’de yer alıyor.

Türkiye geneli patates üretiminin %25’lik oldukça önemli bir bölümünü de karşılayan Niğde, geleneksel el sanatları açısından da oldukça başarılı bir ilimizdir. Kent sınırları içerisinde üretilen el işlemeli halılar dünyanın hemen hemen her bölgesinden alıcı bulabilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi’ni herkesin anlayabileceği sadelikte açıklamak gerekirse; buzdolabı, klima ve çamaşır makinelerinde sık sık karşımıza çıkan enerji performans sınıflandırmalarının günümüzde binalar içinde geçerli olduğudur. İlgili sınıflandırma A’dan G’ye kadar yapılmış olup A sınıfı mümkün olan en verimli seviyeyi ifade etmektedir.

Binaların bu sınıflandırma neticesinde hangi sınıfa dahil olduğunu gösteren belgeye Enerji Kimlik Belgesi veya kısaca EKB ismi verilmiştir.

Halihazırda yapılmakta olan veya gelecekte yapılacak binaların enerji sınıfları minimum C sınıfına dahil olmak zorundadır. Kanun kapsamında C sınıfının altında kalan halihazırda yapılmakta olan veya gelecekte yapılacak binaların iskân ruhsatı alması mümkün değildir. Fakat, mevcutta yapılmış binalar için belirlenmiş herhangi bir asgari enerji sınıflandırması bulunmamaktadır.

Yapılar bünyesinde barındırdıkları ısı yalıtımı, pencere ısı yalıtımı, ısıtma-soğutma ekipman verimi, aydınlatma vb. parametreler ele alınarak A sınıfından G sınıfına herhangi bir sınıf için EKB alabilirler. Geçimini çoğunlukla hayvancılık ve tarım üzerinden gerçekleştiren illerimizden Niğde enerji kimlik belgesi alma talebinin yoğun olarak alındığı bölgelerden birisidir.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Niğde Enerji kimlik belgesi taleplerinizi karşılamak için; Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafınca yetkilendirilmiş, Enerji Verimliliği alanında profesyonel danışmanlık hizmeti sağlayan şirketlerce gerçekleştirilmektedir. Şirket bünyesinde EKB düzenlemesi için yetkilendirilmiş ve aynı zamanda meslek odalarından alınmış SMM belgesine sahip olan mimar ve mühendisler ilgili şirketler aracılığıyla binanızı birçok açıdan inceleyerek kontroller gerçekleştirmektedir.

İlgili yapıların teknik anlamda hangi sınıfa dahil olduğu değerlendirmeler gerçekleştirerek binanızın hangi enerji sınıfına dahil olduğunu belirleyerek bunu Enerji Kimlik Belgesi ile belgelendirmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Enerji Kimlik Belgesi bulunmayan binalar “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı” tarafınca uygulamaya alınmış olan “Enerji Kimlik Belgesi” yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2020 itibariyle evlerini satmalarına ya da kiraya vermelerine izin verilmeyecektir. İlgili tarih itibariyle tapuda gerçekleştirilecek sözleşmeler esnasında “Enerji Kimlik Belgesi” ibrazı zorunlu hale getirilecektir.

Bu nedenle Niğde Enerji Kimlik Belgesi ihtiyacınızı en kısa zamanda gerekli kurumlara başvuruları gerçekleştirmeli ve ilgili belgeyi düzenleme yetkisine sahip bir kuruluş yardımıyla değerlendirmeyi yaptırtmalısınız.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM