Ordu Enerji Kimlik belgesi


Ordu Enerji Kimlik belgesi

Güzel Türkiye’mizin nadide illerinden birisi olan Ordu sınırları içerisinde yapılmış binalar için Ordu Enerji Kimlik Belgesi alınması gerekmektedir. Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi EKB düzenlemesi için yetkilendirilmiş kurum ve kişiler aracılığıyla başvuru, değerlendirme ve incelemelerin yapılması gerekmektedir. EKB hakkında merak edilen temel sorulara yanıt verecek ve Ordu ilimizi kısaca tanıtacağız.

HIZLI TEKLİF AL

Kısaca Ordu’yu Tanıyalım

Doğusunda Giresun, Batısında Samsun, Güneyinde Sivas ve Tokat yer alan Ordu’nun Kuzeyinde ise Karadeniz yer almaktadır. Doğal güzellikleri ve büyüleyici bitki örtüsünün yanı sıra mavi ve yeşil renklerinin kıyılarında kucaklaştığı Ordu ili, kıyı şeridinden başlayan dağları, dağlarının yükseltilerinde yer alan uçsuz bucaksız yaylaları ve tarihi, kültürel güzellikleriyle zengin bir turizm olanağa sahip şehirdir.

Ordu 2018 yılı sayımına göre toplamda 771.932 nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 29. şehridir. Ordu toplamda 19 ilçeye sahiptir. Kıyıya paralel uzanmak olan dağları nedeniyle Ordu iklim ve bitki örtüsü bakımından ele alındığında ikiye bölünmüştür. Kıyı kesimlerinde tipik Karadeniz iklimi gözlemlenirken iç kesimlere doğru gidildiğinde yazları oldukça sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışının hâkim olduğu karasal iklim özellikleri dikkat çekmektedir.

Yerli halkın en önemli ekonomik geliri tarımcılıktan gelmektedir. Şehrin en önemli ürünü ise birçoğumuzun severek tükettiği fındıktır.

Bina Enerji Kimlik Belgesi

Bina Enerji Kimlik Belgesi, evlerimizde yer alan birçok beyaz eşyada karşımıza çıkan enerji performans sınıflandırılmasına benzer bir sistemin binalarımız içinde geçerli olmasıdır. EKB sınıflandırması neticesinde A’dan G’ye kadar yapılmış sınıflandırmalar arasında A sınıfı en verimli sınıfı belirtmektedir. Ordu Enerji Kimlik Belgesi, yapımı devam eden veya gelecekte yapılacak binalar için minimum C sınıfına dahil olma zorunluluğuna sahiptir.

İlgili kanun kapsamında C enerji sınıfının altında kalmış yapımı devam eden veya gelecekte yapılacak binalara iskân ruhsatı verilmeyecektir.

İlgili yasa öncesinde yapımı tamamlanmış binalar için belirlenmiş bir asgari enerji sınıfı bulunmamaktadır. Yani yasanın yürürlüğe girdiği tarih öncesinde yasa kapsamında gerçekleştirilecek değerlendirme sonucunda binalar A’dan G’ye herhangi bir sınıfa dahil olabilir ve iskân ruhsatını alabilirler.

EKB Belgesi Nereden Alınır?

Ordu enerji kimlik belgesi ihtiyacınızın karşılanabilmesi ve gerekli değerlendirmenin yapılması için; bakanlıkça yetkilendirilmiş, Enerji Verimliliği konusunda profesyonel anlamda danışmanlık hizmeti sunan şirketlerle bağlantı kurulmalıdır. Bakanlık tarafından EKB düzenleme yetkisi verilen şirketler anı zamanda meslek odalarından alınan SMM belgesine sahip mimar ve mühendisleri bünyelerinde barındırıyor olmalıdır.

İlgili mühendis ve mimarlar bina veya binalarınızı birçok açıdan ele alacak ve değerlendirmelerini sunacaklardır. Yapılarınızın teknik standartlar neticesinde hangi sınıfa dahil olduklarını değerlendirerek resmi Enerji Kimlik Belgesi ile bunu belgelendirerek size sunacaklardır.

Bina Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu Mu?

Enerji Kimlik Belgesine sahip olmayan binalar “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı” tarafından yürürlüğe alınmış “Enerji Kimlik Belgesi” yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren evlerinin satış ve kiralanmasına resmi olarak izin verilmeyecektir. Belirtilen tarih itibariyle tapuda gerçekleştirilmesi gereken tüm sözleşmeler sırasında EKB ibraz edilmesi zorunlu olacaktır.

Ordu Enerji Kimlik Belgesi ihtiyacınız bulunuyor ve binanız için EKB değerlendirmesi henüz yapılmamış ise bu değerlendirmeyi gerçekleştirebilecek yetkili kuruluşlar aracılığıyla belgenizi en kısa zamanda almalısınız.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM