Osmaniye Enerji Kimlik Belgesi


Osmaniye Enerji Kimlik Belgesi

Osmaniye İlimiz;

Akdeniz Bölgesinde yer alan ve Çukurova’nın doğusunda bulunan küçük yüz ölçümüne sahip ilimiz Osmaniye 3.532 metrekarelik yüz ölçümü ile küçük bir ilimizdir. 1 Haziran 1933 yılına kadar vilayet olan Osmaniye bu tarihte kazaya dönüştürülerek Adana iline bağlanmıştır.

3 Kasım 1996 tarihinde yapılan mahalli idareler ara seçimleri öncesinde il olması gündeme gelmiş Türkiye Büyük Millet Meclisinde 23 Ekim 1996 tarihinde yapılan oylamada il olmasına karar verilmiştir.

Osmaniye iklim ve yer şekilleri bakımından dağlık ve ovalık alanlarda farklılıklar göstermekle birlikte Akdeniz ikliminin etkileri altındadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçer.

Yaz aylarında aşırı sıcaklar yayla kültürünü geliştirmiş ve bölge insanları sayıları 40 ve 50leri bulan irili ufaklı yaylalar kurmuşlardır.

Coğrafi konumu ve doğal yapısıyla tarımsal üretime, hayvancılığa ve ormancılığa elverişli olmakla beraber son dönemde gerek çevresindeki illerde genişleyen sanayilerin etkisi ile birçok ekonomik gelişmelere açık bir il olmuştur.

Osmaniye’nin ekonomik yapısı tarıma dayalı olarak gelişme göstermiştir. Gerek Coğrafi yapısı gerekse de iklimin tarıma elverişli olması nedeniyle başlarda tarım ekonominin öncü sektörü olmuştur.  Günümüzde de genel olarak Osmaniye ekonomisine yön veren dinamizmi sağlayan sektörler; tarıma dayalı gıda sanayi, demir çelik ve taş toprağa dayalı sanayi sektörü olmuştur.

Gelişen inşaat sektörleri ve teknoloji şehirlerimizde korunmayı ve mülkiyetleri denetlemeyi zorunlu hale getirmiştir. Bu yönde atılmış olan en önemli kararlardan birisi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının geliştirmiş olduğu Osmaniye Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğudur.

Osmaniye’de bu yönetmelik kapsamında binalarda asgari olarak enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırılması, yalıtım özellikleri ve iklimlendirme özelliklerinin verimi ili ilgili bilgileri içeren EKB’ nin hazırlanması zorunlu hale gelmiştir.

HIZLI TEKLİF AL

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Enerji Kimlik Belgesi alabilmek için hazırlanması gereken evraklar mevcut bina ve yeni binalarda çeşitlilik göstermektedir. Belgelerinde eksik evraklar olan yapı ve bina sahipleri eksik olan belgelerini belediyelerden temin etmek zorundadırlar.

Mevcut Binalarda;

  • Yapı Ruhsat Belgesi
  • Mimari Proje
  • Mantolama Sözleşmesi

Yeni Binalarda;

  • Yapı Ruhsat Belgesi
  • Mimari Proje
  • Elektrik Projesi
  • Mekanik Proje
  • Isı Yalıtım Raporunun alınması gerekmektedir.

Osmaniye’de Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu Var mıdır?

Enerji Performans Yönetmeliğinin 25/15 maddesi gereğince tüm bina ve yapı sahiplerinin alım, satım, kiralama işlemleri için Enerji Kimlik Belgesini 01.01.2020 tarihine kadar alınmak zorunda olduğu bilinmektedir. Yapı ve Bina sahiplerinin Osmaniye Enerji Kimlik Belgesini alınmamasında herhangi bir cezai işlem durumları bulunmamaktadır. Fakat Enerji Kimlik Belgesi alınmaması gibi durumlarda bina ve yapı sahipleri alım, satım ve kiralama işlemleri yapamayacaklardır.

Osmaniye Enerji Kimlik Fiyatları Belgesi Nasıl Hesaplanır?

Enerji Kimlik Belgesinin hazırlanmasında mevzuatlar kapsamında belirlenmiş herhangi bir sabit fiyat belirlenmesi ve planlaması yoktur. Enerji Kimlik Belgesi bedelleri tamamen serbest piyasa şartlarına göre oluşmaktadır. Piyasada mevcut bina ve yeni binalarda farklı fiyat standartları uygulanmaktadır. Genel olarak, mevcut binalarda konut sayısı veya yapı sayısına göre fiyatlandırma yapılırken yeni binalarda metre kare başı fiyatlandırma yapılmaktadır.

Daire sayısı ve toplam metre kare arttıkça birim maliyet azalmaktadır. Fiyatlandırmaya genel olarak yapının durumu (eski, yeni, müstakil, apartman, işyeri vb.) daire sayısı, bölgesel konumu, iklimlendirme özellikleri ve toplam inşaat alanları gibi etmenler etki etmektedir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM