Rize Enerji Kimlik Belgesi


Rize Enerji Kimlik Belgesi

Rize Enerji Kimlik Belgesi ülkemiz sınırları içerisinde yer alan ve 2011 itibariyle neredeyse tüm binaları kapsayan, bina sahiplerinin alması gereken zorunlu bir belgedir. 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle Rize enerji kimlik belgesi binaların eski ya da yeni olmasına bakılmaksızın zorunlu hale getirilecek olup bu tarih öncesinde bir sorun ve aksaklık yaşamak istemeyen bina sahiplerinin alması gerekmektedir.

Ülkemizde uygulanmaya başlanan EKB düzenlemesinin temel sebebi enerji verimliliği ve enerji tasarrufu oranlarının tespit edilmesini kolaylaştırarak ilgili konuda gerekli önlemlerin alınabilmesini sağlamak olduğu göze çarpmaktadır. Yönetmeliğin yayınlanmasıyla birlikte bina sahipleri ve şirketler yapımı devam eden veya yapılacak bina projelerinde maksimum enerji verimliliği için önlemlerini alarak önemli oranda tasarruf gerçekleştirmeye başlamıştır. Enerji Kimlik Belgesi binaların eski veya yeni olmalarına bakılmaksızın her bina için gereklilik şartına sahip olmasına karşın halihazırda yapımı devam eden ve yapılacak binaların satışa çıkarılması veya kiraya verilebilmesi için bir gereklilik haline gelmiştir.

HIZLI TEKLİF AL

Yemyeşil Bir Kent Rize

Rize denildiğinde akıllara Ayder Yaylası başta olmak üzere yemyeşil bir şehir gelmektedir. Gidenleri büyümeyi başaran yaylaları, Kaçkar Dağları ve dört bir yanını sarmış yeşilliklerinin yanı sıra serinlemek isteyenler için buz gibi suları, uçsuz bucaksız masmavi denizi. Rize’ye özgü yöresel tatları, tarihi antik kentleri ise bölgenin neden bu kadar çok ilgi gördüğünü açıklamaya yetiyor.

Rize’nin Güneyinde yer alan yüksek dağ eteklerinden doğarak ortalama 80 KM uzunluğa sahip kıyı şeridi üzerinden Karadeniz’e ulaşmayı başaran akarsularının yoğun olması sebebiyle oldukça engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Türkiye’nin en fazla yağış alan bölgelerinden birinde kalan Rize yıllık ortalama 2300 mm yağış almaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları Rize

Rize EKB fiyatları binanızın mimari yapısı başta olmak üzere yapı ruhsatında yer alan kapalı kullanım alanı gibi birçok detaya göre belirlenmektedir. Bu nedenle binanızın yapısı ve bazı detayları bilinmeden belirli bir fiyat sunmak mümkün değildir. Enerji kimlik belgesi ücretleri için öncelikle yetkili bir kurum ile bağlantı kurulması ve gerekli detaylar dahilinde görüşme gerçekleştirerek en uygun teklifin alınması gerekmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler

Rize enerji kimlik belgesi düzenlemesi için bazı evrakların tamamlanması gerekmektedir. İlgili evrakların tam ve eksiksiz bir şekilde bulunuyor olmaması halinde öncelikle bu evrakların tamamlanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle EKB düzenleme yetkisine sahip bir kuruluş ile detaylar görüşülerek tamamlanması gereken belgeler ise şunlardır;

  • Mimari proje
  • Statik proje
  • Mekanik proje
  • Elektrik aydınlatma projesi
  • Isı yalıtım projesi

Belirtilen evraklar neticesinde yapılacak değerlendirme sonucunda enerji kimlik belgeniz üzerinde A’dan G sınıfına kadar olan bir aralıkta enerji sınıfınız belirlenecektir. Eski projelerde herhangi bir asgari enerji sınıfı bulunmuyor olmasına rağmen yapımı devam eden ya da gelecekte yapılacak yapılarda minimum C sınıfına dahil olma zorunluluğu bulunmaktadır. A en üst sınıf enerji verimliliğini ifade ederken G ise enerji verimliliği konusunda ilgili yapının sınıfta kaldığını ifade eden en düşük değerdir. Eski yapılar G sınıfına dahil olsalar dahi iskan ruhsatını rahatlıkla alabilecekken yeni yapılar yalnızca C ve üzeri sınıflarda iskan ruhsatı alabilecektir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM