Sakarya Enerji Kimlik Belgesi


Sakarya Enerji Kimlik Belgesi

1 Ocak 2011 itibariyle enerji tüketiminin azaltılarak milli gelirde artış sağlanabilmesi için yürürlüğe alınan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği çerçevesinde binaların yıl içerisinde kullanmış oldukları enerji miktarının en aza indirgenmesi planlanmaktadır. Sakarya enerji kimlik belgesi alan binalar için A’dan başlayarak G sınıfında son bulan bir sınıflandırma gerçekleştiriliyor. Bu sınıflandırma binanın yapısı başta olmak üzere birçok açıdan değerlendirilmesi sonucunda belirleniyor.

2011 öncesinde yapımı tamamlanmış binalarda herhangi bir asgari enerji sınıflandırması bulunmuyor olsa da bu tarih itibariyle yapımı tamamlanan tüm binalar için minimum C sınıf enerji seviyesine dahil olması bir zorunluluk haline gelmiştir. Sakarya enerji kimlik belgesi ne gibi avantajlar sağlıyor, EKB almak için gerekli evraklar nelerdir ve yetkili firmalar hangisidir?

HIZLI TEKLİF AL

Bambaşka Bir Diyar, Sakarya

Sakarya, ülkemizin en hızlı kalkınan ve gelişen şehirlerinin başında geliyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra Sakarya yöresine özgü kültürel zenginlikleriyle de dünyanın dört bir yanından insanların dikkatini çekmeyi başarıyor. Deniz, kumsal, göl, nehir ve yayla ve kaplıcaları başta olmak üzere Taraklı ve Geyve gibi Osmanlı döneminden kalma yerleşim alanlarında geleneksel yaşantısı, tarihi eserleriyle adeta herkesin gezip görmesi gereken bir cenneti andırıyor.

Marmara Bölgesinde yer alan Sakarya, İstanbul’a yalnızca 148 km uzaklıktadır. İstanbul – Ankara yolu üzerinde yer almasının yanı sıra İstanbul – Antalya yolu içinde önemli bir kavşak noktası olması sebebiyle oldukça önemli bir coğrafi konuma sahiptir. 2018 yılı verilerine göre 1 Milyon nüfus barajını aşmayı başaran şehrin en kalabalık ilçesi Adapazarı’dır.

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler

Sakarya enerji kimlik belgesi almak isteyen kişiler başvuru işlemleri gerçekleştirmeden önce bazı belgeleri hazırda bulundurmaları sürecin çok daha hızlı işlemesi ve belgenin düzenlenerek teslim edilmesini sağlayacaktır. EKB alınabilmesi için yürütülmesi gereken prosedür ve detayları hakkında bilgi almak için bakanlık tarafından yetkilendirilen firmalar ile bağlantıya geçilerek görüşme sağlanması yararlı olacaktır. Fakat kısaca gerekli belgelerden bahsetmek gerekirse;

  • Mimari proje
  • Statik proje
  • Mekanik proje
  • Elektrik aydınlatma projesi
  • Isı yalıtım projesi

Enerji Kimlik Belgesi Düzenlemeye Yetkili Kuruluşlar

Sakarya enerji kimlik belgesi düzenleme yetkisine sahip kuruluşlar bakanlık tarafından belirlenerek görevlendirilmektedir. Bu kuruluşlar binalarınız üzerinde bakanlık tarafından belirtilen kriterler dahilinde incelemelerini gerçekleştirerek EKB düzenlemesi için gereken tüm bilgi ve gözlemleri aktarmaktadır. Bu alanda profesyonel olarak danışmanlık hizmeti sağlayabilmek için bakanlık tarafından yetkilendirilmenin yanı sıra meslek odalarının vermiş olduğu SMM belgesine sahip mimar ve mühendislerin ilgili kurumların bünyesinde yer alıyor olması gerekmektedir. Bu kişiler tarafından yapılan teknik incelemeler sonucunda binanızın hangi enerji sınıfına dahil olduğu belirlenmektedir.

Peki, EKB Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

1 Ocak 2020 itibariyle tüm binalarda zorunlu hale getirilecek olan enerji kimlik belgesi uygulaması zorunlu olmasının yanı sıra bina sahipleri için oldukça fazla avantaj sunuyor. Bilhassa bina enerji verimlilik sınıflandırması iyi bir not almayı başarırsa binanın değerinde önemli ölçüde artış yaşanmaktadır. Binalarınızın değerini artırmak ve bina içerisinde yer alan kapalı alanların satılması ya da kiraya verilebilmesi için Sakarya enerji kimlik belgesi zorunlu olarak ihtiyaç duyulmaktadır.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM