Samsun Enerji Kimlik Belgesi


Samsun Enerji Kimlik Belgesi

Dünya genelinde enerji verimliliğini artırmak ve doğaya verdiğimiz zararı minimuma indirgemek adına yürütülen çalışmalardan bir benzeri ülkemizde de geçtiğimi yıllarda hayata geçirilerek kısa sürede zorunlu tutulmasıyla birlikte birçok kişinin ilgisini çekmeyi başarmış durumda. Samsun Enerji Kimlik Belgesi başta olmak üzere ülke genelinde 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle zorunlu hale getirilmiştir.

Birçok bina sahibi ilgili kanunun detaylarını bilmemesi nedeniyle nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmiyor ve ilgili kanun kapsamında belge düzenleme yetkisine sahip olmayan kişi ve kurumlarca kandırılabiliyor. Bu nedenle sizleri bu konuda detaylı bir şekilde bilgilendirmek ve enerji kimlik belgesini düzenleme yetkisinin hangi kurumlarda olduğunu anlayabilmek için neler yapmanız gerektiğini paylaşacağız.

HIZLI TEKLİF AL

Karadeniz’in İncisi Samsun

Orta Karadeniz’in en kalabalık bölgelerinden birisi olan Samsun, doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel anlamda da oldukça zengindir. Deniz, kara, hava ve demiryolu ile rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bölge Turizm potansiyeli oldukça yüksek illerimizden birisidir. Bunun yanı sıra Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Anadolu’nun savunulmasını planlamak için geldiği şehir olması nedeniyle Türk halkının gözünde özel bir yere sahiptir.

2018 yılında paylaşılan verilere göre şehrin nüfusu 1.3 Milyonu aşmayı başararak Türkiye’nin altıncı, bulunduğu bölgenin ise en yüksek nüfusa sahip ili olmuştur. 9725 metrekare bir yüzölçümüne sahip olan il ülkemizde Büyükşehir statüsünde yer alan 30 şehirden birisidir.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Kısaca EKB olarak adlandırılan Enerji Kimlik Belgesi, ülkemizin de içinde bulunduğu dünya genelinde teknolojiyi etkin bir şekilde kullanan ülkelerde giderek artan enerji ihtiyacı ve israfının önlenebilmesi adına yürürlüğe alınmış bir çalışmadır. Bu kapsamda enerji kaynaklarının çok daha etkin bir şekilde kullanılabilmesini sağlayabilmek için binanızda gerçekleştirmiş olduğunuz her türlü yalıtım, enerji kullanım çalışmalarının incelenerek bir enerji sınıfına dahil edilmesidir.

Enerji israfının önlenebilmesi temelinde hayatımıza giren Samsun Enerji Kimlik Belgesi, bakanlık tarafından yetkilendirilen belirli şirketlerce düzenlenebilmektedir. Samsun il sınırları içerisinde yer alan mevcut binalar başta olmak üzere yeni yapılacak binaları da kapsayan bu düzenleme neticesinde EVD yani Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri ile bağlantıya geçilerek yapılacak inceleme sonrasında binanızın enerji kimlik belgesini ilgili şirketlerden alabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Düzenlemeye Yetkili Kuruluşlar

Samsun Enerji Kimlik Belgesi düzenlemesi için yetkili kuruluşlara başvurmadan önce belli başlı evrakları tamamlamanızda fayda var. İlgili evrakların eksiksiz ve tam bir şekilde yetkili kuruluşlara teslim edilmesi halinde işlemleriniz çok daha kısa sürecek ve enerji kimlik belgeniz size teslim edilecektir.

  • Mimari proje
  • Yapı ruhsatı, yapı kullanım izin belgesi ya da İskan ruhsatı
  • Mekanik tesisat projeleri (Isıtma, Soğutma, Havalandırma)
  • Elektrik tesisat projesi
  • Isı yalıtım projesi

Samsun Enerji Kimlik Belgesi düzenlemesi için başvuru gerçekleştireceğiniz şirketlerde dikkat etmeniz gereken temel nokta gerçekten bakanlık tarafından yetkilendirilip yetkilendirilmediklerine dair izin belgelerini gözden geçirmek olmalıdır. Enerji Bakanlığı Enerji Daire Başkanlığı ilgili yasal düzenlemenin ardından EVD hizmeti sağlayan birçok kurum ve kuruluşla anlaşma sağlayarak EKB düzenleme yetkisi vermiştir. Bu kapsamda ilgili şirketler mevcut binalarınız için EKB düzenleyebilirken yeni binalarınız için bina yapım aşamasında şirket tarafından görevlendirilen bir EKB Uzmanı yer alması şart konulmuştur.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM