Şanlıurfa Enerji Kimlik Belgesi


Şanlıurfa Enerji Kimlik Belgesi

Şanlıurfa enerji kimlik belgesi; Şanlıurfa ilinde ikamet eden bireylerin enerji ve ekonomi konusundaki gelişimi desteklemesi adına alması gereken belgelerden bir tanesidir.

Küreselleşme insanları olumlu şekilde etkilemiş olsa da gelişme ve ilerlemenin insanlar üzerindeki olumsuz etkileri de mevcuttur. Enerjinin bilinçsiz kullanımı neticesinde hem enerjinin israfı hem de maddi gücün harcanması durumu ortaya çıkar. Bu anlamda insanlar enerji verimliliği konusunda yürürlüğe girmiş Şanlıurfa enerji kimlik belgesi gibi düzenlemelere riayet ederek hem refahlarını hem de geleceklerini garanti altına alabilir.

Siz de Şanlıurfa ilinde ikamet ediyor ve geleceği daha sağlam temeller üzerine kurmak istiyorsanız hemen Şanlıurfa enerji kimlik belgesi alarak enerji verimliliğine katkıda bulunabilirsiniz.

HIZLI TEKLİF AL

Şanlıurfa Hakkında

Peygamberler şehri adı ile anılan ve ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Şanlıurfa; enerji ihtiyacının yıl içinde oldukça fazla olduğu kentlerimizden biridir. 2 milyonu aşkın nüfusu ve yıl içinde milyonu bulan ziyaretçisi ile daima enerji ihtiyacı yüksek bir şehir olmuştur. Karasal iklimin nispeten daha yumuşak geçtiği Şanlıurfa’da kışlar çok soğuk geçmez ancak yazın insanların serinleme konusunda elektrik enerjisine olan ihtiyacı oldukça fazladır.

Tarihi dokusu, sıcakkanlı insanları ve geçmişte pek çok kahramanlık öyküsüne mekân olmuş Şanlıurfa enerji kimlik belgesi konusunda da ön plana çıkarak hem gelecek nesillerin sağlıklı yaşaması hem de ülkemizin refah içinde kalkınması için kilit rol oynar.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

5726 numaralı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanunun daha sağlıklı yürütülmesi için ortaya konan yönergeler ile uygulanan enerji kimlik belgesi temel anlamda binaların enerjiyi daha akılcı kullanması için vardır. Enerji kimlik belgesi ile birlikte hem yeni binaların hem de eski binaların elektronik cihazlardakine benzer bir şekilde enerji sınıflandırmasına tabi tutulması planlanır. Bu planda enerji sınıfı eski ve yeni binalar için aynı değildir.

Eski binalar için ortaya konan enerji sınıfları A ile G arasındayken yeni binalarda sınıflandırma A ile C arasındadır. Bu harflerden A ve A’ya daha yakın sınıfa sahip binalar daha enerji dostu kabul edilir. Binaların zaman için a enerji sınıfına göre revize ve dizayn edilmesi amaçlanır. Bu amaca yönelik hareket etmeyen bina sakinleri hakkında da cezai işlem ve müeyyideler uygulanır.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Şanlıurfa enerji kimlik belgesi gerek Şanlıurfalı vatandaşlar gerekse de ülkemiz açısından oldukça mühimdir. Bu belge Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından enerji kimlik belgesi vermekle yetkilendirilmiş özel danışmanlık firmalarınca verilir. Başka herhangi bir kurumca verilmesi mümkün olmayan bu belge başvuru esasına göre çıkarılır. Binadaki kat maliklerinin başvurusu ile enerji kimlik belgesi vermekle yükümlü ve bünyesinde bu konuda bir uzman barındıran kuruluş belgeyi başvuruculara teslim eder. Belge alındıktan sonra binanın herkesçe görülecek panosuna asılır.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadar Alınır?

Enerji kimlik belgesi almak ile ilgili net bir ücret tarifesi yoktur. Bu anlamda enerji kimlik belgesi almak isteyen kimseler m2 birim fiyatı ve bina m2 büyüklüğü esasına göre hesaplama yaparak ödeyecekleri ücreti bulur. Burada m2 birim fiyatı ise firmaların inisiyatifine göre 0,1 TL ile 1 TL arasında değişkenlik gösterir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM