Siirt Enerji Kimlik Belgesi


Siirt Enerji Kimlik Belgesi

Hayata geçirilen yönetmelik gereğince zorunlu enerji kimlik belgesi binaların enerji kaynaklarını ne kadar verimli ve etkin kullanabildiğini inceleyerek bunları belirli sınıflandırmalar neticesinde ayırmaktadır. Enerji israfının önlenebilmesi adına yürütülen bu proje kapsamında düzenlenen belgeler, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında hazırlanmaktadır.

Siirt enerji kimlik belgesi üzerinde yer alan veriler, binanın enerji ihtiyaçları ile enerji tüketimi, yapılan yalıtım özellikleri ve sera gazı salınım seviyesi gibi birçok detayına dikkat edilerek belirlenmektedir.

Binanızın enerji performansının ölçüm değerleri sonucunda yazılı olarak açıklanması olarak belirtebileceğimiz Enerji Kimlik Belgesi kapsamında binanıza A’dan G’ye kadar belirlenmiş enerji sınıflandırma derecelerinden birisi verilecektir. Bu derecelendirmeler arasında A en verimli, G ise en düşük enerji verimliliğine sahip anlamını taşımaktadır.

1 Ocak 2011 itibariyle yapımı tamamlanan binaların minimum C sınıfına dahil olma zorunluluğu bulunmaktadır. İlgili tarih öncesinde tamamlanan binalarda ise herhangi bir alt sınıf bulunmamaktadır. Ayrıca ilgili tarih sonrasında yapımı tamamlanan binalar EKB sahibi olmaması halinde iskan ruhsatı alamayacaktır.

HIZLI TEKLİF AL

Beyaz Bir Gelin Siirt

Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde kalan Siirt, toplamda 7 ilçeye sahiptir. Türklerin Anadolu topraklarında belirledikleri ilk yerleşim yerlerinden birisidir. Bereketli topraklarının yanı sıra köklü bir tarihe de ev sahipliği yapmıştır.

Dört mevsimin en güzel haliyle gözlemlenebildiği bu nadide şehrimiz birçok sebze ve meyvenin yetişmesine elverişli topraklarıyla bilinmektedir.

El emeği göz nuru olarak adlandırabileceğimiz birbirinden kaliteli battaniye ve kilimlerin üretimi gerçekleştirerek ülkemiz başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına gönderimi sağlanmaktadır. Siirt, 320 bini aşkın nüfusuyla yüzbinlerce vatandaşımıza ev sahipliği yapmaktadır.

Şehrin yüzölçümü 5.717 km2 olarak ölçülmekle birlikte şehrin denizden yüksekliği ise 887 metredir.

Enerji Kimlik Belgesi M2 Fiyatları

Birçok kişinin aklına kuşkusuz Siirt Enerji Kimlik Belgesi kaç para gibi sorular takılıyor olabilir. Enerji Kimlik Belgesi düzenlemesi için maliyetin hesaplanabilmesi için birçok etken devreye girmesi nedeniyle sabit bir fiyat sunmanın önüne geçmektedir.

EKB fiyatlarını etkileyen etkenlerden bazıları ise şunlardır; binanın ruhsat tarihi, yapının toplam inşaat alanı, proje içerisinde asansörün bulunup bulunmadığı, binanın ısıtma sisteminin türü ve toplamda kaç kattan oluştuğu gibi onlarca özellik dikkatle incelenerek fiyatlandırma yapılmaktadır.

Binanızın Enerji Kimlik Belgesi’ni temin edebilmek için öncelikle binanıza ait elektrik-aydınlatma, ısı yalıtım, statik, mimari ve mekanik proje detaylarını ilgili Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketlerine iletmeniz gerekmektedir. Bakanlık tarafından yetkilendirilen bu kurumlar tüm detayları gözden geçirerek metrekare başına bir ücretlendirme yaparak size bilgi verecektir.

EKB Belgesi Nereden Alınır?

EKB Belgesi alabilmek için Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketlerinden birisiyle bağlantıya geçmelisiniz. EVD olarak kısaltılan bu şirketler bakanlık tarafından EKB düzenleme yetkisine sahip olmakla birlikte binanızla ilgili gerekli incelemeleri gerçekleştirerek enerji sınıfının belirlenmesini sağlayacaktır.

Mevcut binalarınızda gerekli evraklarla birlikte EVD şirketlerine başvuru gerçekleştirmeniz halinde kısa sürede enerji kimlik belgeniz düzenlenerek size teslim edilecektir. Fakat, yeni yapılacak yapılarda Siirt Enerji Kimlik Belgesi teslim alabilmek için binanın yapımı esnasında EVD şirketleri tarafından eğitim almış Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlarından bir tanesinin yer alıyor olması gerekmektedir.

Geçerli bir belge sahibi olabilmek için yetkilendirilmiş kurumlar dışında kimseye itibar etmemelisiniz.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM