Sinop Enerji Kimlik Belgesi


Sinop Enerji Kimlik Belgesi

Türkiye Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen Enerji Kimlik Belgesi yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle hemen hemen her binayı kapsayan bir gelişmeye imza atıldı. Bu kapsamda Sinop Enerji Kimlik Belgesi mevcut ve ilgili tarih itibariyle yapımı tamamlanan tüm binaların alması zorunlu bir belge haline geldi.

EKB düzenlemesi kapsamında enerji verimliliği ve enerji kaynaklarının kullanımının minimuma indirgenmesi amacıyla belirli enerji sınıfları oluşturularak binalar birçok açıdan incelenerek hangi enerji sınıfına dahil olduğu belirleniyor. İlgili incelemeler sonucunda EKB düzenlenerek bina sahiplerine teslim ediliyor. Unutulmaması gereken önemli bir nokta ise yalnızca Bakanlık tarafından yetkilendirilen Enerji Verimlilik Danışmanlığı şirketleri bina sahiplerine Sinop Enerji Kimlik Belgesi düzenleme ve verme yetkisine sahiptir.

HIZLI TEKLİF AL

Denizle Bütünleşen Şehir Sinop

Karadeniz’in en güzel doğal limanlarından birisine sahip Sinop, bölgenin en eski şehirlerinden birisi olarak da bilinmektedir. 3. Yüzyıl filozofları arasında yer alan Diyojen’in doğduğu yerdir. Ormanlarla bütünleşen plajlara sahip olan Sinop, şehir dışından ziyarete gelenleri büyüleyecek güzelliklere sahiptir.

Karadeniz kıyı şeridi üzerinde kuzeye doğru en fazla sivrilerek uzayan Boztepe Burnu ve Yarımadası üzerinde kurulan Sinop toplamda 5862 km2 yüzölçümüne sahiptir. 2018 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi tarafından paylaşılan bilgilere göre ilin toplam nüfusu 219.733 olarak belirlenmiştir.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları Sinop

Sinop Enerji Kimlik Belgesi düzenleme yetkisine sahip Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) şirketler tarafından binanızın büyüklüğü göz önünde bulundurulmak şartıyla EKB düzenleme fiyatı belirlenmektedir. Bu enerji kimlik belgesi düzenlemesi için sabit bir fiyat vermek mümkün değildir. EVD şirketleri bünyesinde hizmet sağlayan uzmanlar tarafından gerçekleştirilecek bina enerji kullanım incelemesi sonucunda binanız A ile G arasında bir enerji sınıfına dahil edilerek buna bağlı olarak enerji kimlik belgeniz size yani bina sahibine teslim edilecektir.

EKB düzenlemesi için fiyat belirlenme aşamasında fiyatın artması veya azalması hususunda en fazla öneme sahip olan konular binanın yapısı, büyüklüğü ve projesidir. Yani, daha ufak çaplı ve kaliteli bir projeye sahip binalar için çok daha düşük EKB düzenleme ücreti çıkacakken büyük binalarda bu durum değişiklik göstererek fiyatta bir miktar artış gözlemlenecektir.

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler

Sinop Enerji Kimlik Belgesi düzenlemesi için bina sahiplerinin önceden temin etmesi veya başvurusu sonrasında hazırlanması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar, enerji kimlik belgesi düzenlemesi esnasında EVD şirketlerinin ihtiyaç duyacağı ve incelemelerini yaparak binanızın enerji sınıfını belirleyerek size teslim edeceği enerji kimlik belgesi için gereklidir. Detaylar ve aklınıza takılan soruları yetkili kuruluşlara sorabilirsiniz.

  • Mimari proje
  • Yapı ruhsatı, yapı kullanım izin belgesi ya da İskan ruhsatı
  • Mekanik tesisat projeleri (Isıtma, Soğutma, Havalandırma)
  • Elektrik tesisat projesi
  • Isı yalıtım projesi

Sinop Enerji Kimlik Belgesi için şirketlere başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken temel nokta ilgili kurumun EKB düzenlemesi yapmaya yetkisinin olup olmadığıdır. Bu yetkilendirme Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Daire Başkanlığı tarafından verilmekle birlikte yalnızca Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketleri adı altında faaliyet gösteren kurumlara verilmektedir. Bu şirketler dışında hazırlanan & düzenlenen enerji kimlik belgeleri geçersiz sayılacaktır.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM