Şırnak Enerji Kimlik Belgesi


Şırnak Enerji Kimlik Belgesi

Yapılarda, enerjinin verimli şekilde kullanılabilmesi ve yüksek enerji sarfiyatlarının önüne geçilmesi için 2011 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni bir yasa tasarısı hazırlanmıştır. Bu yasa tasarısına bağlı olarak ek şekilde bir yönetmelik belirlenmiştir. Bu kapsamda 81 vilayette olduğu gibi Şırnak Enerji Kimlik Belgesi alınması sayesinde yapılarda enerji yönetimi sağlanacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı şekilde çıkarılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği çerçevesinde sağlanmaktadır. Çok önemli ve yapılara katkı sağlayan bir belge olarak temel amacı; enerjinin etkin ve verimli bir şekilde kullanılması, israfın önlenmesi ve çevrenin korunması olarak görülmektedir. Bu kapsamda yapılarda inceleme gerçekleştirilmesi ile binanın ne kadar enerji kullandığı, enerji kullanım ve tüketim sınıflandırılması, yalıtım özellikleri, ısıtma ve soğutma sistemleri gibi noktalar bu belge içerisinde bir rapor olarak sunulur.

HIZLI TEKLİF AL

Türkiye'nin En Doğu Ucu Şırnak

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir vilayet olarak, Türkiye'nin en doğu ucunda yer almaktadır. 1990 yılında il ilan edilen Şırnak, yaklaşık 20 bin yıl öncesinde yaşandığı düşünülen Nuh tufanının yaşandığı ve tufan sonrasında Nuh peygamberin yerleştiği bölge olarak tahmin edilmektedir. Hatta buna bağlı olarak Şırnak sınırlarında yer alan Cudi Dağı'nda Hz. Nuh peygamberin türbesinin olduğu düşünülmektedir. Bu yapısı ile birlikte inanç turizminin de merkezi noktalarından birini oluşturabilecek Şırnak'ta ayrıca farklı tarihi eserler ile tarih turizmi son yıllarda ön plana çıkmaktadır.

Şırnak, iklimsel açıdan karasal bir iklim gösterdiği için kışlar soğuk ve yazları çok sıcak olduğundan ekonomisi genellikle tarım yerine hayvancılık ile şekillenmiştir. Özellikle maden ekonomisinin de yer aldığı Şırnak kentinde hayvancılık ile birlikte çok yüksek sayılarda küçükbaş hayvan besiciliği vardır. Bu sayede de ticari ürünler olarak tiftik, peynir ve tereyağı gibi ürünler ön plana çıkmaktadır. Bu yapısı ile birlikte özellikle son yıllarda ekonomik gelişim elde ederken, şehir büyümekte ve alt yapı hizmetleri ile de yapılaşma artarak enerji sarfiyatı yükselmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Yeni inşa edilmiş veya mevcut yapı olarak adlandırılan binalarda Şırnak Enerji Kimlik Belgesi alınabilmesi için belirli yetkili kuruluşlara başvuru gerçekleştirmek gerekir. Bu kuruluşlar bünyesinde enerji kimlik belgesi düzenlemek için yetkili olan ve meslek odalarından SMM belgesi almış mimar veya mühendis bulunduran kuruluşlardır. Bu kuruluşlara gerekli evraklar ile başvuru gerçekleştirildiğinde, enerji kimlik belgesi talep edilebilir.

Enerji Kimlik Belgesi Şırnak

Enerji kimlik belgesi başvurusu gerçekleştirmek için yapının elektrik-aydınlatma projeleri, ısı yalıtım projesi, statik projesi, mimari projesi, yapı ruhsatı ve mekanik projesi kurum ile paylaşılır. Kurum yetkili bir şekilde bu incelemeleri gerçekleştirerek, yapının enerji maliyetlerini, enerji kullanım sistemini ve ihtiyaçlarını belirleyerek “A” ile “G” sınıfı arasında bir sınıf belirlemesi gerçekleştirir. Yeni yapılarda “C” sınıfı altında enerji kullanımı belirlendiğinde yapı ruhsatı alamaz.

Enerji Kimlik Belgesi Ücretleri

Yapılarda başvuru gerçekleştirilmesi sonrasında Şırnak Enerji Kimlik Belgesi alınabilmesi için ödeme gerçekleştirilmesi gerekir. Kurumlar tarafından belirli bir standart bulunmadığı için serbest piyasa koşullarına göre ücret tarifeleri gerçekleştirilmektedir. Ancak genel olarak ücret belirlemeleri yapının metrekare özelliklerine göre belirlenir. Mevcut binalarda ise kat malikleri ile anlaşma gerçekleştirilerek, daire üzerinden fiyat verilebilir. 

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM