Sivas Enerji Kimlik Belgesi


Sivas Enerji Kimlik Belgesi

Herhangi bir yapının belirli bir süre içerisinde ne kadar enerji harcaması gerçekleştirdiğini belirleyen sistemlerin oluşturmuş olduğu belgelerin bir araya gelmesine Enerji Kimlik Belgesi (EKB) adı verilmektedir.

Yalnızca bakanlığın belirlemiş olduğu kurumların EKB düzenleme yetkisi bulunması nedeniyle bina sahipleri öncelikle EKB düzenlemesi için ilgili şirketlerle görüşme gerçekleştirmeli daha sonrasında şirket tarafından yapılacak belli başlı incelemeler sonucunda binanın enerji sınıfı belirlenerek buna uygun bir Sivas Enerji Kimlik Belgesi düzenlenerek bina sahibine teslim etmelidir.

HIZLI TEKLİF AL

Havası Sert, İnsanı Mert Şehir Sivas

Sivas sınırları içerisinde ilk yerleşimlerin başlamasından itibaren oldukça önemli bir konuma gelmiştir. Tarihte en önemli ticaret yollarından birisi olarak görülen İpek yolu üzerinde yer alması nedeniyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan

Sivas kültürel anlamda birçok esere günümüzde ev sahipliği yapmaktadır. Önemli bir konuma sahip olması nedeniyle nüfusunu giderek artıran şehir giderek genişlemiş ve birçok yeni iş imkanı ve elbette yerleşim için bina yapımını zorunlu kılmaktadır.

İç Anadolu bölgesinin doğusunda kalan Sivas, 2016 yılında TÜİK tarafından paylaşılan verilere göre 620 binin üzerinde bir nüfusa sahiptir. Yüzölçümü bakımından ele alındığında Türkiye’nin en büyük ikinci ili konumundadır. Şehrin ortalama yükseltisi 1000 metrenin üzerinde kalmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Vermeye Yetkili Kuruluşlar

Sivas Enerji Kimlik Belgesi almak isteyen bina sahiplerinin akıllarını karıştıran en temel konulardan birisi ilgili belgeyi nereden alabilecekleri. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Sivas sınırları içerisinde de enerji kullanımının kontrol altına alınabilmesi ve verimliliğin artırılabilmesi için ilgili yönetmelik gereğince her binanı EKB alması zorunlu kılınmıştır.

İlgili belgeyi düzenleme yetkisi ise yalnızca Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Daire Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş belli başlı Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketlerine aittir.

Mevcut binalarınız için EKB düzenletmek istiyorsanız bunun için yetkilendirilmiş EVD şirketlerinden birisiyle görüşme gerçekleştirmeli, gerekli evraklar dahilinde başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. İlgili danışmanlık şirketi tarafından yapılacak incelemeler sonucunda binanızın enerji sınıfı belirlenerek belgeniz düzenlenecek ve size teslim edilecektir.

Bunun yanı sıra yeni bir bina için EKB düzenlemesine ihtiyaç duyuyorsanız bunun için yine EVD şirketlerince eğitilen Enerji Kimlik Uzmanlarından birisinin bina yapımında müellif olarak görev almalı ve enerji kimlik belgenizi düzenlemesi gereklidir.

Bina Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu Mu?

Yayınlanmış olan yönetmeliğe göre 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapımı tamamlanan ve oturma ruhsatı alınan binalarda enerji kimlik belgesi alımı zorunlu tutulmuştur. Türkiye sınırları içerisinde enerji kaynaklarının kullanımı konusunda düzenlemeler içeren bu yönetmelik, enerjinin daha verimli bir şekilde kullanımı açısından oldukça önemlidir.

Bazı durumlarda söz konusu olan yönetmelik kapsamı dışarısında kalan durumlar görülüyor. 1 Ocak 2011 tarihi öncesinde ruhsatı alınan binalar kapsam dışarısında kalan durumların büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Yani, ilgili tarih öncesinde yapımı tamamlanan mevcut binalar A enerji sınıfından G enerji sınıfına kadar olan aralıkta herhangi bir sınıfa dahil olabilirken bu tarih sonrasında yapımı tamamlanan binalar ise minimum C enerji sınıfına dahil olmak zorunda.

Yani yeni yapılarda C enerji sınıfının altında kalan bir binanın oturma ruhsatı alması mümkün olmuyor. Bu nedenle, yeni ev alacak veya kiralayacak kişileri de yakından ilgilendiren Sivas Enerji Kimlik Belgesi hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yetkili kuruluşlara sorabilir, ilgili belgeye sahip olmak ve binanızın enerji sınıfını öğrenmek için iletişime geçebilirsiniz.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM