Tekirdağ Enerji Kimlik Belgesi


Tekirdağ Enerji Kimlik Belgesi

Türkiye sınırları içerisinde enerji verimliliğinin artırılabilmesi ve enerji tasarrufu konusunda önemli bir çalışma yürütülebilmesi adına hayata geçirilen Enerji Kimlik Belgesi yönetmeliği kapsamında Tekirdağ sınırları içerisinde yer alan eski ve yeni tüm bina sakinlerini yakinen ilgilendiren bir konu ortaya çıkmıştır.

Tekirdağ Enerji Kimlik Belgesi, mevcut ve yeni yapılacak tüm binalar için bir zorunluluk haline gelmekle birlikte ilgili belgeyi düzenleme yetkisi ise yalnızca Bakanlık tarafından belirlenen belirli kurum ve kuruluşlara verilmiştir. İlgili kurumlar haricinde düzenlenecek belgeler geçersiz sayılmaktadır.

HIZLI TEKLİF AL

Üzüm Kokan Şehir Tekirdağ

Tekirdağ yaklaşık olarak 6 Bin yıllık bir yerleşim tarihine sahiptir. Oldukça bereketli topraklara sahip olmasının yanı sıra Anadolu ile Balkanlar arasında yer alan konumu nedeniyle 6.000 yıllık tarihi içerisinde birçok muhtelif kültür ve kavimin egemenliği altına girmiştir. Tekirdağ tamamı Trakya toprakları içerisinde yer alan 3 ilden biri olmakla birlikte toplamda 6313 km2 yüzölçümüne sahiptir. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen sayımlara göre 1 Milyonu aşkın bir nüfusa ulaşmayı başarmıştır. Nüfusun yaklaşık olarak %25’inin ikamet ettiği ilçesi ise Çorlu’dur.

Tekirdağ ilimizin temel ekonomik kaynağı tarım ve sanayi üzerine olsa da son yıllarda turizm alanında da gelişmeler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Oldukça verimli topraklara sahip olması nedeniyle bolca çeşide rastlayabileceğiniz tarım alanları Türkiye’nin ayçiçeği bahçelerinden birisidir. Ülkemiz sınırları içerisinde yetişen Ayçiçeğinin %25’i Tekirdağ sınırlarındadır.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler çerçevesinde hayatımızın her alanında enerji kullanımının giderek artması sonucunda enerji kaynaklarının giderek azalması ve çevreye verilen zararda büyük oranda artış yaşanması sonucunda birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de bu konuda bazı önemli çalışmalar gerçekleştirilmeye başlandı.

Bunların başında gelen Enerji Kimlik Belgesi kısaca EKB, enerji kullanımının çok daha verimli bir hal alması adına atılmış önemli bir düzenlemedir. EKB, enerji ve enerji kaynaklarının çok daha etkin bir şekilde kullanımının gerçekleştirilebilmesi ve enerji israfının önüne geçilebilmesi adına asgari bir enerji sınıflandırması belirleyen bir belgedir.

Ülkemizde hayata geçirilen yönetmelik gereğince Tekirdağ Enerji Kimlik Belgesi, Tekirdağ sınırları içerisinde yer alan mevcut ve yeni yapılacak binalar için alınması zorunlu olan bir belge haline gelmiştir.

İlgili belgeye sahip olmayan binalarla ilgili birçok kurumda gerçekleştirilecek herhangi bir işlem sırasında aksaklıklar ve sorunlar yaşanabilmektedir bu nedenle en kısa zamanda EKB alınması gerekmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler

Tekirdağ Enerji Kimlik Belgesi düzenlemesi için ihtiyaç duyulan belli başlı evraklar bulunmaktadır. İlgili evraklar ve bu evrakların detaylarıyla ilgili aklınıza takılan her türlü soru ve noktayı EKB düzenleme yetkisine sahip EVD şirketleri aracılığıyla öğrenebilir, belgenizi alabilmek için görüşmelere başlayabilirsiniz.

  • Mimari proje
  • Yapı ruhsatı, yapı kullanım izin belgesi ya da İskan ruhsatı
  • Mekanik tesisat projeleri (Isıtma, Soğutma, Havalandırma)
  • Elektrik tesisat projesi
  • Isı yalıtım projesi

Tekirdağ Enerji Kimlik Belgesi düzenleme yetkisine sahip olan kurum ve kuruluşlar Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Daire Başkanlığı tarafından belirlenerek yetkilendirilmiştir. Mevcut binalar için yetkilendirilen kuruluşlar aynı zamanda Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) şirketleri olarak da bilinmektedir. EKB düzenleme yetkisi yalnızca bu kuruluşlara verilmektedir.

Bunun yanı sıra yeni bir bina için enerji kimlik belgesi almak isteyenler yine EVD şirketlerince eğitilen Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlarının ilgili projede müellif olarak görev alması sonucunda EKB alabilmektedir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM