Tokat Enerji Kimlik Belgesi


Tokat Enerji Kimlik Belgesi

Ülkemizde enerji verimliliğini artırabilmek ve tasarrufu desteklemek amacıyla hayata geçirilen Enerji Kimlik Belgesi yönetmeliği, Tokat il sınırları içerisinde yer alan her apartman ve daire sakinini de yakından ilgilendirmektedir.

Enerjinin daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılabilmesi için hayatımızın bir parçası haline gelen bu yönetmelik çerçevesinde Tokat Enerji Kimlik Belgesi belirli kurum ve kuruluşlar aracılığıyla Bakanlık tarafından verilen yetkilendirmeler neticesinde alınabilmektedir.

HIZLI TEKLİF AL

Tarih ve Kültür Şehri Tokat

Yeşilırmak havzasının bereketleri üzerine kurulmuş olan Tokat, 6000 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olmasının yanı sıra bu süreç içerisinde ağırlamış olduğu birçok devlet için önemli bir ticaret ve kültür merkezi olmuştur. Binlerce yıllık tarihi içerisinde 14 farklı devlet ve birçok beyliğin yaşamını sürdürmüş olduğu bu kent Anadolu’nun önemli şehirlerinden birisidir.

Ülkemiz Karadeniz bölgesi içerisinde yer alan Tokat’ın yüzölçümü 10.072 km2'dir. 600 Binin üzerinde bir nüfusa sahip olan ilimiz toplamda 11 ilçeye sahiptir. Tokat il sınırları içerisinde kalan toprakların yalnızca %1.90’luk bir bölümü tarıma elverişsiz olarak görülmektedir.

Ülkemizin sayılı orman bölgeleri arasında gösterilen bu nadide şehir her türlü tarıma elverişli ovalarıyla dikkat çekmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi kısaca EKB, günümüz dünyasında giderek artan enerji kullanımının daha verimli bir hale getirilebilmesi için gerekli düzenlemeler kapsamında hayatımıza girmiş bir yönetmeliktir diyebiliriz.

Enerji ve enerji kaynaklarının daha etkin ve verimli şekilde kullanımına ihtiyaç duyulması ve enerji israfının önlenebilmesi, çevre ve doğanın korunabilmesi adına asgari bir seviye belirlenerek binaların enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yapılan yalıtım sistemlerinin özellikleri gibi birçok detayın ele alınarak verimlilikleri ile ilgili bilgilerin not alındığı bir belgedir.

Yönetmelik gereğince Tokat Enerji Kimlik Belgesi, Tokat ilimiz sınırları içerisinde yer alan tüm binalar için bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu belgenin alınmaması halinde ilerleyen süreçte birçok engel ve sorun yaşanması mümkündür.

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler

Tokat Enerji Kimlik Belgesi düzenlemesi için gerekli bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar ve detayları hakkında merak ettiğiniz tüm konuları Bakanlık tarafından yetkilendirilen ve EKB düzenlemesi yapabilen kurumlar ile görüşerek öğrenebilirsiniz.

  • Mimari proje
  • Yapı ruhsatı, yapı kullanım izin belgesi ya da İskan ruhsatı
  • Mekanik tesisat projeleri (Isıtma, Soğutma, Havalandırma)
  • Elektrik tesisat projesi
  • Isı yalıtım projesi

Tokat Enerji Kimlik Belgesi düzenlemesi ya da alınması sırasında dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlardan en temeli ilgili belgeyi düzenleyecek kurumun seçimidir. Mevcut binalar için EKB düzenleme yetkisine sahip olan kurumlar Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Daire Başkanlığı tarafından belirlenmiştir.

Bakanlık tarafından yetkilendirilen EVD yani Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketleri EKB düzenlemesini yapabilecek tek kurumdur. Yine aynı şekilde EVD şirketleri tarafından eğitilen Enerji Kimlik Belgesi Uzmanları yeni binalarda proje müellifi olarak görevlendirilmesi halinde EKB düzenleyebilmektedir.

Bu nedenle Tokat Enerji Kimlik Belgesi düzenlemesi öncesinde Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bir EVD şirketiyle anlaşma sağladığınızdan emin olunmalıdır. Aksi takdirde bir EVD şirketi tarafından düzenlenmemiş Enerji Kimlik Belgeleri geçersiz sayılacaktır.

Mevcut binalar için EVD şirketi yetki belgesi, yeni binalar içinse EKB Uzmanı belgesini sorgulamayı ihmal etmeyin.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM