Trabzon Enerji Kimlik Belgesi


Trabzon Enerji Kimlik Belgesi

Trabzon enerji kimlik belgesi; Trabzon’da ikamet eden vatandaşlarımızın alması gereken belgelerin başında gelmektedir.

Dünyamızda yaşanan iklim değişiklikleri ve insanlığın enerjiye olan ihtiyacının her geçen gün artması Trabzon enerji kimlik belgesinin önemini daha da arttırır. Daha verimli enerji kullanımı ve gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevrenin miras bırakılması açısından önemlidir.

Bu anlamda siz de Trabzon’da ikamet ediyor ve evinizde enerji verimliliğini had safhaya çıkarmak istiyorsanız Trabzon enerji kimlik belgesi ile alakalı araştırmalar yapabilir ve belgenizi almak için girişimde bulunabilirsiniz.

HIZLI TEKLİF AL

Trabzon Hakkında

Ülkemizin en büyük ve önemli şehirlerinden bir tanesi olan Karadeniz; turistik, ticari ve spor anlamında oldukça gelişmiş bir kenttir. Karadeniz bölgesi dendiğinde akla gelen ilk şehir olan Trabzon’da Karadeniz iklimi hâkimdir.

Bu nedenle yılın büyük bir bölümü yağmurlu geçer. Güneş enerjisinden faydalanma şansının düşük ve sanayinin gelişmiş olması insanları alternatif enerji kaynaklarına yönlendirir. Doğal güzelliklerle bezeli bu coğrafyada doğru enerjiyi kullanmak hem doğaya hem de insanlara katkı sağlar.

800 bini aşan nüfusu enerji anlamında tatmin etmek için Trabzon enerji kimlik belgesinin alınması ciddi önem taşır. Nitekim söz konusu nüfus yıl içinde gelen turistlerle neredeyse 2’ye katlanır. Ülkemizin marka kentlerinden bir tanesi olan ve doğasıyla herkesi cezbeden Trabzon’u enerji anlamında kalkındırmak ancak ekb ile mümkündür.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Dünyamızda yaşanan enerji talebinin artışı ve doğanın insanoğlu tarafında tahrip edilmesi sonrasında ekb oldukça önemli bir konu olarak ülkemizde kanuni anlamda zorunlu tutulmuştur. Tanım olarak binaların tıpkı elektronik cihazlarda olduğu gibi enerji sınıflandırmasına tabi tutulmasını ifade eden enerji kimlik belgesinde amaç binaları eski ve yeni olarak iki gruba ayırmak ve verimliliği arttırmaktır.

Enerji kimlik belgesi ile getirilen sınıflandırmada eski binalar için daha esnek kurallar varken yeni inşa edilecek yapılarda kurallar daha katıdır. Bu yöntemle enerji verimliliğinde daha hızlı geçiş ve uyum sağlanmaya çalışır.

Ekb ile eski binalara A ile G harfi arasında sınıflandırma yapılırken yeni binalarda söz konusu sınıflandırma A ile C arasında yapılır. Amaç A sınıfına uyum olsa da bu bir süreci ifade eder.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve ilgili diğer düzenlemeler ile yürürlüğe giren enerji kimlik belgesini vermeye yetkili kuruluş bir tane değildir. Ekb’yi yaygınlaştırmak ve alınmasını kolaylaştırmak adına özel danışmanlık firmalarınca sağlanan bu hizmeti dilediğiniz bir firmadan alabilirsiniz.

Ancak ekb alırken tercih ettiğiniz firmanın Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olduğuna ve enerji kimlik belgesi vermeye yetkili bir uzmanı bünyesinde bulundurduğuna dikkat etmelisiniz.

Yukarıda sayılan hususları göz önüne almadığınız bir durumda paranızı ve zamanınızı boşa harcadığınız gibi ekb de alamazsınız.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadar?

Son yıllarda oldukça merak edilen bir konu olan enerji kimlik belgesi ne kadar ile ilgili net bir yanıt vermek mümkün değildir. Zira bu belge net bir ücretten ziyade ekb’yi veren firmanın belirlediği m2 birim fiyatı ve bina m2si ile hesaplanır. Bu nedenle ekb ücreti ile ilgili net bilgiyi firmanıza danışarak almanız gerekir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM