Uşak Enerji Kimlik Belgesi


Uşak Enerji Kimlik Belgesi

Uşak enerji kimlik belgesi; Uşak ve çevresinde yaşayan vatandaşlarımızın enerji verimliliği konusunda faydalanacağı hizmetlerden bir tanesidir.

Enerji; insanlığın ilerlemesinde en önemli unsurlardan biridir. Enerjinin insan yaşamını değiştirici ve dönüştürücü gücü sayesinde günümüzde pek çok yenilik meydana gelir. Bu anlamda insanlığın ilerlemesi ve yeni icatların ortaya çıkarılması ancak enerji verimliliği ile mümkün olur.

İşte burada devreye giren Uşak enerji kimlik belgesi başta Uşaklı vatandaşlar olmak üzere bölgede yaşayan herkes için önem kazanır. Üstelik bu konu sadece enerjinin israfı vs. gibi konularda değil ekonomik kaynakların da verimliliği noktasında öneme sahiptir.

Siz de enerji verimliliği ve ekonomik kaynakların mantıklı kullanımını destekliyorsanız Uşak enerji kimlik belgesi konusunda gerekli adımları atmalısınız.

HIZLI TEKLİF AL

Uşak Hakkında

Ege Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi’nde bir geçiş şehri olarak kabul edilebilecek bir şehir olan Uşak; tarihte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli şehirlerimizden bir tanesidir. Bu anlamda tarihi dokusu oldukça kıymetli olan Uşak’ta sanayi alanında da ciddi gelişme yaşanmıştır.

Özellikle tekstil dendiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri olan Uşak yolların kesiştiği noktada yer alması yönü ile de önemlidir.

Nüfus bakımında 370 bine yakın vatandaşımızın yaşadığı Uşak yıl içinde çok fazla olmasa da turist alır. Uşak söz konusu özellikleri nedeniyle enerji verimliliğinin çok ciddi öneme sahip olduğu bir ildir. Enerji verimliliğinin önemi ekb’ye olan ilgiyi de açıklar.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

5726 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve kanun uyarınca çıkarılan yönetmeliklerle devreye giren enerji kimlik belgesi kanun adından da anlaşılacağı üzere enerjinin daha makul bir şekilde kullanılmasını ve enerji kaynaklarının yok yere harcanmamasını amaçlar. Bu yönüyle enerji kimlik belgesi sadece enerjinin değil aynı zamanda ekonomik imkânların da israf edilmesini sağlar.

Uşak enerji kimlik belgesini alarak hem enerji hem de ekonomik gücünüzü daha verimli kullanabilirsiniz.

Enerji kimlik belgesi amaç olarak verimliliği sağlarken yöntem olarak enerji sınıflandırmalarını kullanır. Bina ve yapıların elektronik cihazlardaki enerji sınıflandırması esasına göre sınıflandırıldığı bu uygulamada eski ve yeni inşa edilen binalar arasında bariz bir fark vardır. Eski yapıların enerji verimliliği konusunda daha düşük bir profilde olduğu ve yeni binaların daha yüksek standartlarda olması gerektiği kabul edilir.

Söz konusu anlayıştan hareketle eski binalar için yapılan sınıflandırma A ile G harfleri arasındayken yeni binalar için bu sınıflandırma A ile C harfleri arasındadır.

Enerji kimlik belgesi kapsamında yapılan sınıflandırmada binalar A sınıfına ne kadar yakınsa o kadar verimlidir.

Enerji Kimlik Belgesi Veren Kuruluşlar

Enerji kimlik belgesi veren kuruluşlar resmi kurumlardan çok Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’nın görevlendirdiği özel danışmanlık firmalarıdır. Bu firmalar başvuru esasına göre belgeleri düzenler ve başvuruculara teslim eder.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadara Alınır?

Enerji kimlik belgesi almak için katlanacağınız ücret konusunda bir netlik yoktur. Burada rol oynayan binanın m2 cinsinden büyüklüğü ve firmanın m2 başına aldığı birim ücretidir. 0,1 TL ile 1 TL arasında değişen ücret ve bina m2 büyüklüğü çarpılarak elde edilen ücret firmaya ödenerek belge alınır.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM