Van Enerji Kimlik Belgesi


Van Enerji Kimlik Belgesi

Van enerji kimlik belgesi; Van ve çevresinde yaşayan kimselerin almakla yükümlü olduğu belgelerden bir tanesidir.

Dünyamızda enerjiye olan talep her geçen gün artış gösterirken ülkemizde de bu artış benzer bir artış gösterir. Artan enerji talebini karşılamak ve enerjinin daha verimli bir şekilde kullanılabilmesini sağlamak açısından uygulamaya konan yöntemlerden bir tanesi de Van enerji kimlik belgesidir. Bu belge sayesinde insanların enerji için yaptıkları harcamalar daha sağlıklı bir düzeye getirilirken ekonomik manada da refah seviyesinin yükseltilmesi planlanır.

Ülkemiz enerji güvenliği ve ekonomik kalkınması açısından rolü oldukça büyük olan Van enerji kimlik belgesini alarak doğaya ve ekonomiye olumlu manada katkı yapabilirsiniz.

HIZLI TEKLİF AL

Van Hakkında

Ülkemizin Doğu ucunda bulunan ve tarhi güzellikleri ile her zaman göz önünde olan Van; tarihin hemen her döneminde önemli bir merkez olmuştur. Urartular döneminde başkent unvanı almayı dahi başaran Van’da kültürel açıdan büyük bir zenginli vardır. Yıl içinde soğuk havanın etkili olduğu Van’da karasal iklimin etkileri görülür. Kışları oldukça sert geçen Van’da yazın da sıcak günler yaşanır. Şehir sınırları içinde bulunan ve şehrin ismiyle anılan Van Gölü buraya yıl içinde çok sayıda turist gelmesine katkı sağlar.

Yer hareketlerinin oldukça etkili olduğu ve tarihte pek çok deprem yaşanmıştır. Demografik olarak da oldukça kalabalık olan kentte günümüzde 1 milyon 125 bin kişi yaşar. Tüm bu özellikleri baz alındığında Van enerji kimlik belgesinin önemi ortaya çıkar.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

5726 numaralı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanun bağlamında çıkarılan yönergeler ile uygulanmaya başlanan enerji kimlik belgesi daha sağlıklı bir enerji kullanımını hedefler. Ayrıca enerji israfının da engellenmesi noktasında ekb ülkemiz sathında devreye sokulmuş en ciddi uygulamadır.

Enerji kimlik belgesi ile israf önlenmeye çalışılırken bu amaç bina ve yapılara enerji sınıfları verilmesi ve bu sınıflara göre belirli düzenlemelerin getirilmesi ile gerçekleştirilmeye çalışılır. Binalarda yapılacak sınıflandırmada eski ve yeni yapılara A ile G harfleri arasında harfler verilir. Yeni binalarda A ile C arasında sınıflandırma yapılır. Bu sınıflandırmanın dar bir kapsamda yapılmasının amacı daha yüksek standartları yakalamaktır.

Eski binalarda A ile G arasında enerji sınıflandırması yapılır. Eski binaların ekb kapsamında uyumlaştırılması daha uzun vadede bir işlem olarak görülür. Bu sınıflandırma kapsamında yapılan düzenlemelerle israfın azalması ve verimliliğin artması sağlanır.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Enerji kimlik belgesinin nereden alındığı insanlarca çokça sorulur. Bu belge özel danışmanlık firmaları tarafından verilir. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından yetkilendirilen bu firmalar belirli bir ücret karşılığında ekbyi başvurucuya verir. Siz de Van enerji kimlik belgesi almak için Van’daki özel danışmanlık firmalarından ekb alabilirsiniz. Ancak firmanın yetkilendirilmiş ve enerji kimlik belgesi uzmanına sahip olduğundan emin olmalısınız.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

5726 sayılı kanun uyarınca yürürlüğe girmiş ekb uygulaması kısa vadede hemen her bina için alınması gereken bir belgedir. Bu belge alınmadığı takdirde kanunda belirtilen uygulama ve cezalarla karşılaşılması mümkündür. Söz konusu müeyyidelere maruz kalmama açısından en kısa sürede ekb almanız önerilir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM