Yalova Enerji Kimlik Belgesi


Yalova Enerji Kimlik Belgesi

Son yıllarda birçok kişi tarafından sık sık bahsedilmeye başlanan enerji kimlik belgesi, hem gayrimenkul firmaları hem de konut satın almak kişiler için önemli bir nokta olarak görülüyor. 2011 yılında bir yasa düzenlemesi ile zorunlu hale getirilen enerji kimlik belgesi, mevcut yapılarda ve inşa edilen yeni yapılarda alınması gereken bir belge oluşturuyor.

Bu konudan dolayı Yalova enerji kimlik belgesi uygulaması da kentteki her binada önemli noktalardan biri olarak görülüyor.

Yalova kentinde gayrimenkul alışverişi gerçekleştirmek, kiralama yapmak veya abonelik sözleşmesi hazırlamak isteyen kişiler için enerji kimlik belgesi talep edilen noktalardan birini oluşturuyor.

Çünkü bu belge sayesinde yapıda enerji kullanımının hangi sınıfta bulunduğu, tasarrufun ne kadar sağlandığı, yalıtım özellikleri, sera gazı salımı seviyesi gibi birçok nokta gözden geçiriliyor.

Enerji kimlik belgesi belirli bir kıstas oluşturarak, A-G sınıfı arasında, yapılar için sınıflandırma oluşturuyor. A sınıfı en yüksek verim için verilen not olarak görülürken, G sınıfı ise en düşük verimi gösteriyor.

Belgenin hazırlanması konusunda binalardaki ısı yalıtımı, pencere kullanımı, ısıtma, soğutma ekipmanları, aydınlatma sistemleri ve elektrik sistemleri gibi birçok nokta gözden geçiriliyor.

HIZLI TEKLİF AL

Marmara'nın Gelişen Kenti Yalova;

Eski dönemlerde İstanbul'un bir ilçesi olmakla birlikte 1995 yılında İstanbul'dan ayrılarak bir il haline getirilmiştir. Yalova'nın ilan edilmesi sonrasında giderek büyüme göstermiş ve daha fazla gelişen yapısı ile bugün Marmara'nın en çok gelişim gösteren kentlerinden biri haline gelmiştir.

Bugün Yalova kent merkezi nüfusu yaklaşık 200 bin kişi olarak görülmektedir.

Yalova şehri M.Ö. 3000 yıllarına kadar dayanan bir tarihe sahip olmakla birlikte özellikle ekonomi açısından da sahip olduğu ovalar ile tarım ekonomisi göstermektedir. Ancak İstanbul'a yakın konumda bulunması ve sanayi için uygun alanlar oluşturması nedeniyle kentte gelişen bir sanayileşme yapısı da görülmektedir.

1999 yılında yaşanan büyük Marmara depreminde çok yüksek hasarlar ile karşılaşan Yalova bir deprem bölgesi olduğu için de yerleşme ve yapılaşma konusunda hassasiyetlere sahiptir.

Yalova’da Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Yapılarda oturula bilirlik kavramının oluşturulabilmesi için ve yasalara uygun şekilde sistemler elde edilebilmesi için Yalova enerji kimlik belgesi mutlaka alınması gereken bir belgedir. Bu belgenin alınması için yetkili kuruluşlara başvuru gerçekleştirilerek talep edilen evraklar düzenlenmeli ve enerji kimlik belgesi talep edilmelidir.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınacak?

Talep edilene uygun bir enerji kimlik belgesi alınması için bakanlık tarafından yetki verilmiş, enerji kimlik belgesi uzmanlığı sahibi olan mimar ve mühendisler istihdam eden enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine başvuru yapılması gerekir. Bu kurumlar sizden yapı ruhsatı, ısı yalıtım raporu, mekanik proje, elektrik projesi ve statik proje gibi evrakları talep eder.

Evraklar ile birlikte binada inceleme yapılarak, yapım yılı, konumu, yalıtım özelliği, teknik bilgileri, aydınlatma ve mantolama gibi noktalar gözden geçirilir. Sınıflandırmaya bağlı şekilde 10 yıl geçerli olacak belge düzenlemesi sağlanır.

Bina Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

İncelemeler ve yapılan karşılaştırmalı çalışmalar sonrasında Yalova enerji kimlik belgesi düzenlemesi sağlanır. Yapılan belge düzenlemesi sonrasında bina sahiplerinden belirli bir ücret talep edilir. Bakanlık tarafından ücret konusunda herhangi bir standart belirlenmediği için her kuruluş kendi serbest piyasa koşullarına göre ücret belirlemesi yapabilir.

Ancak ücret belirlemesi genellikle metrekare fiyatları üzerinden binanın özellikleri göz önünde bulundurularak, değişik tarifeler ile belirlenir. 

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM