Yozgat Enerji Kimlik Belgesi


Yozgat Enerji Kimlik Belgesi

Yozgat enerji kimlik belgesi, Yozgat ilinde yaşayan insanların binalar veya yapıları için almak zorunda oldukları belgelerin başında gelmektedir.

Enerji; dünyada ortaya çıkan pek çok icadın ve yeniliğin kaynağı olarak kabul edilir. Enerji olmaksızın dünyada yaşamın imkânsız hale gelmesi bu anlamda enerjinin verimli ve mantıklı kullanılmasını gerektirir. Enerjinin bu anlamda oldukça ciddi bir konu olması ülkemizde de bu alanda adımlar atılmasını gerekli kılar. Bu kapsamda uygulamaya başlanan Yozgat enerji kimlik belgesi ile enerjinin en doğru şekilde kullanılması için gerekli bütün adımlar atılır.

Gelecek nesillerin daha temiz ve yaşanılabilir bir çevrede yetişmesi amacıyla devreye sokulan Yozgat enerji kimlik belgesini hemen almalısınız. Söz konusu hedefe ulaşmada ekb; ülkemiz ve geleceğimiz için oldukça mühimdir.

HIZLI TEKLİF AL

Yozgat Hakkında

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve tarihi kalıntıları ile dikkat çekici bir kent olan Yozgat; Ankara’ya yakınlığı ile bilinir. Hititlerin yerleşim birimlerinden bir tanesi olan ve o dönemde oldukça önemli bir kent halini alan Yozgat günümüzde bu önemini bir nebze kaybetmiştir. Ekonomik anlamda çok da gelişmiş olmayan şehirde temel geçim kaynağı hayvancılıktır.

Yozgat coğrafi açıdan Anadolu’nun ortasında bulunması yönüyle karasal iklimin etkisi altındadır. Bu nedenle soğuk havaların hâkim olduğu Yozgat’ta enerjiye olan ihtiyaç fazladır. Demografik anlamda bakıldığında 425 bine yakın nüfusa sahip Yozgat ekonomik anlamda kalkındıkça nüfusu ve enerji ihtiyacı da artış gösterir.

Enerji Kimlik Belgesi Yozgat

Enerji kimlik belgesi; son 3-4 yıldır ciddi anlamda uygulanmaya çalışılır. 5726 sayılı kanun uyarınca ve bu kanun bağlamında çıkarılan yönergelerle işletilmeye çalışılan ekb ilk etapta düzenli bir enerji politikasının inşa edilmesini hedefler. İnşa edilen enerji politikası ile verimlilik sağlanmaya ve israf da engellenmeye çalışılır. Bu noktada özellikle bina ve yapılarda uygulamaya konan enerji sınıfları aktif rol oynar.

Enerji sınıflandırması tıpkı elektronik cihazlarda olduğu gibi enerji kullanım oranı ve verimliliği esasına göre yapılır. Eski ve yeni binaların her biri için ayrı şekilde ortaya konan sınıflandırmada yöntem şu şekildedir. Eski binalara A ile G arasında sınıflandırma yapılır. Bu sınıflar daha geniş kapsamda ve eski binaların ekb uygunluğunun daha iyi sağlanması içindir. Yeni binalarda ise sınıflandırma A ile C arasındadır. Bu bağlamda yeni binalar için daha yüksek standartlarda bir beklenti vardır.

 Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadara Alınır?

Enerji kimlik belgesi almak isteyen hemen herkesin aklındaki ilk soru enerji kimlik belgesi ne kadara alınır sorusudur. Bu soruya net bir rakamla cevap vermek mümkün değildir. Burada ödenecek ücreti ekb m2 birim fiyatı ve binanın m2 cinsinden büyüklüğü belirler. Bu nedenle binanız ne kadar büyük ve anlaşma yaptığınız özel danışmanlık firmasının m2 birim fiyatı ne kadar yüksekse ödeyeceğiniz meblağ da o kadar yüksektir.

Enerji Kimlik Belgesi m2 Fiyatları

Enerji kimlik belgesi m2 fiyatları ne kadar sorusuna da tıpkı enerji kimlik belgesi ne kadara alınır sorusu gibi net bir yanıt vermek imkânsızdır. Enerji kimlik belgesi m2 fiyatları belgeyi vermekle yetkilendirilmiş firmalarca 0,1 TL ila 1 TL aralığında belirlenir.

HIZLI TEKLİF AL


HIZLI EKB TEKLİFİ ALIN
Whatsapp'tan Yazın Hemen Arayın
SİZİ ARAYALIM