ISKO™: EU ve Nordic Ecolabel ile Dünya’da İlk ve Tek Denim Üreticisi

ISKO™: EU ve Nordic Ecolabel ile Dünya’da İlk ve Tek Denim Üreticisi

Blog-Post-Image

ISKO™, temelleri 1904 yılında Gaziantep’te atılan bugünün öncü kuruluşlarından SANKO Holding’in tekstil devi. Bursa’nın İnegöl ilçesinde 300,000 m2 üretim alanına sahip tesis, 250 milyon metre üretim kapasitesi, 3 bin’den fazla çalışanı, 30 ülkede ofisleri ve 250 bin’den fazla ürün yelpazesi ile Dünya’ın en büyük denim üreticisi. Sadece rakamlar ile büyüklüğünü göstermiyor, aynı zamanda inovasyon ve Ar&Ge çalışmaları ile de sektörün öncüğülünü yapmakta.

Fakat ISKO™ diğer üreticilerden ayıran özellikler bunlarla sınırlı değil. ISKO™ Dünya’da kendi sektöründe ekolojik üretime geçiş yapan ve bu özelliğini iki farklı kurumdan belgeleyen tek üretici. Böylece Hem Nordic Swan hem de EU Ecolabel lisanslarını alarak, çevreci ve ekolojik üretim yapmış olduğunu bir kez daha ıspatlamakta.

Nordic Swan ve Eu Ecolabel ürünlerinden oluşan ISKO EARTH FIT™ koleksiyonu ile de, ürünlerini ayırt edici özellikleri ile birlikte tüketicilerin kullanımına sunmakta. Böylece ISKO ™, ecolabel sertifikasyonun sıkı kriterlerine uygun bir koleksiyon olan ISKO EARTH FIT ™ sayesinde ürünlerinin insan sağlığı ve çevre ekolojisine olan bağlılığını bir kez daha kanıtlamıştır.

Norveç Ecolabel Ofisi Genel Müdürü Anita Winsnes ‘Dünyanın en büyük denim üreticisinin sürdürülebilirliğe bu kadar bağlı olduğunu göstermesi çok önemli bir durum. Küresel ekonomideki yeşil dönüşümde başarılı olursak, ISKO ™ gibi şirketlerin bu yolda öncülük etmeleri sayesindedir. Devler sürdürülebilirliğe yönelik adımlar attığında, etkileri büyüktür.’ diyerek konunun önemine dikkat çekti.

20 Eylül’de Paris’te yapılan Texworld fuarında ise panel konusu ISKO ™ ve Ecolabel lisansları idi.

Oturumda Avrupa Komisyonu, Sürdürülebilir Üretim, Ürünler ve Tüketim Birimi başkanı Kristine Dorosko, ‘Hem AB Ecolabel hem de Nordic Swan sertifikasını alan dünyadaki tek denim kumaş üreten fabrikası. Üretim süreçlerinde devamlı inovasyon, moda endüstrisi öncüsü olan firmaya çevresel mükemmeliyetçiliği benimsemesinde yardımcı olmuştur. Böylece ISKO ™ markaların modaya uygunluktan ve estetik bir görünümden ödün vermeden aynı zamanda çevreçi ve ekolojik ürünler sunmasının mümkün olduğunu göstermiş oldu.’ şeklinde bir açıklama yaptı.

Kaynaklar:

http://www.isko.com.tr/sustainability/

http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/

Sektöre dair en güncel haberler için yazılarımıza göz atın.

10 dk

AB Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlama Yönergesi (Corporate Sustainability Reporting Directive-CSRD)

Finansal Olmayan Raporlama Yönergesi Nedir? AB’de belirli şartları sağlayan büyük şirketlerin, 2018’den itibaren çevr...

10 dk

İklim Değişikliği Nedir?

İklim değişikliği sanılanın aksine geleceğin problemi değildir. Beşerî faktörler sonucu gittikçe artan sera gazı emis...

10 dk

Yeşil Ekonomi Dönüşümü: Sürdürülebilir Bir Geleceğe Doğru

Yeşil ekonomi, ekonomik kalkınmanın çevresel ve toplumsal alanlardaki gelişmelerle birlikte ele alınması gerektiğini...