Tekstil Sektöründe Dünyada Bir İlk

Tekstil Sektöründe Dünyada Bir İlk

Blog-Post-Image

ISKO™, denim kumaşları için sürdürmüş olduğu Life Cycle Assessment çalışmaları sonucu dünyada ilk olan 9 adet EPD – Çevresel Ürün Beyannamesini Şubat 2017 yılından The International EPD System üzerinden yayınlamıştı. 1 yıl geçerli olan bu EPD beyanları süresince ise ISKO™ tekstil sektöründe sürdürülebilirliğe öncülük ederek doğal elyaflardan mamul dokuma kumaşlar için PCR – Ürün Kategori Kuralları geliştirmeye gönüllü oldu.

PCR Nedir?

PCR, her ürün grubu için ayrı olacak biçimde o ürünler için LCA metodolojisi bildiren özel dokümanlardır. Bir ürüne EPD Belgesi alınabilmesi için EPD Program Operatörü tarafından o ürün için özel PCR – Ürün Kategori Kuralları dokümanı yayınlanmış olması gerekir. Çünkü EPD Belgesi için, LCA çalışması PCR’de belirlenen metodolojiye göre yapılmalıdır.

Halihazırda doğal elyaflardan mamul dokuma kumaşlar için PCR dokümanı mevcut olmadığından, ISKO™ PCR geliştirmeye başlamış ve denim kumaşlar için EPD belgesi almaya hak kazanan sektörün ilk üreticisi olmuştur.

PCR dokümanı hazırlandıktan sonra 2 ay süresince internette açık oturuma sunulmuş ve tekstil sektöründen tüm paydaşlar metodoloji ile ilgili yorum ve görüşlerini PCR komitesine sunarak sürece katkıda bulunmuşlardır. The International EPD System tarafından incelemesi tamamlandıktan sonra 1 Kasım 2018’de kabul edilip yayınlanması beklenen PCR dokümanı, EPD beyanı almak isteyen doğal elyafdan mamul dokuma kumaş üreten tüm üreticiler tarafından kullanılacaktır.

Sektöre dair en güncel haberler için yazılarımıza göz atın.

10 dk

“Bilimsel Tabanlı Hedefler” Webinarımızı Gerçekleştirdik

Semtrio olarak “Bilimsel Tabanlı Hedefler” webinarımızı çevrimiçi olarak gerçekleştirdik. 

10 dk

İstanbul’un İklim Vizyonu: 2050 Karbon-Nötr Bir Şehir

İstanbul İklim Vizyonu ile revize edilen İstanbul İklim Değişikliği Eylem Planı 5 Kasım’daki lansman ile açıkla...

10 dk

Hükümetlerin Fosil Yakıt Üretim Planları Limitlere Uyumlu Değil

Glasgow’da bu yıl 31 Ekim-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler 26. Taraflar Konferansı...

l