Yine, Yeniden Tekstilde Sürdürülebilirlik Diyoruz!

Yine, Yeniden Tekstilde Sürdürülebilirlik Diyoruz!

Blog-Post-Image

30 Ocak 2019’da başlamış olduğumuz sentetik tekstil elyafları için PCR geliştirme sürecine AKSA Akrilik ile devam ediyoruz. 1 Aralık 2019’da yürürlüğe girmesi beklenen PCR, tüm dünyadan sentetik elyaf üreticilerinin ve tüm diğer tekstil paydaşlarının kullanımına sunularak, LCA çalışmaları ve EPD Belgesi üretilmesi için takip edilmesi zorunlu olan bir doküman olacak.

6 Haziran 2019’da ise PCR dokümanı için 2 ay süre ile internet üzerinden açık oturuma başlanacak. Dünyadan yüzlerce tekstil paydaşı bu açık oturuma davet edilerek paydaşların da taslak PCR’a katkıda bulunmalarına olanak sağlanacak.

PCR – Ürün Kategori Kuralları, EPD Belgesi yapılabilmesi için gerekli olan, EPD Belgesi yapılacak ürün grubuna özel kuralları ve metodolojiyi ISO 14025 standardına göre belirleyen rehber niteliğindeki dokümanlardır. Bir ürüne EPD belgesi yapılabilmesi için mutlaka ürün grubu için bir PCR bulunması gerekmektedir. Eğer yok ise, önce PCR geliştirilebilir, sonra EPD yayımlanabilir. Sentetik elyaflar için geliştirilen PCR da LCA – Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi metodolojisi ve EPD Belgesi kılavuzu niteliğinde olan bir dokümandır.

Sürdürülebilir tekstil ve sürdürülebilir moda gibi kavramların içini dolduran ve sürdürülebilirliği ölçülebilir kılan LCA çalışmaları için hassas ve yüksek doğrulukta metodoloji oluşturan bu PCR dokümanı, EPD Belgesi yayımlamak isteyen tüm sentetik tekstil elyafı üreticilerinin kullanımına sunulacaktır.

Sektöre dair en güncel haberler için yazılarımıza göz atın.

10 dk

AB ETS’deki Ücretsiz Tahsisatlar Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizmasını Nasıl Etkileyecek?

Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sistemi Nedir? 2005’te uygulamaya konulan Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sistemi...

10 dk

COP27’de Alınan Kararlar ve Gelecekteki Olası Yansımaları

Bu yıl 6-18 Kasım tarihleri arasında Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde gerçekleştirilen 27. Taraflar Konferansı (COP27),...

10 dk

“Bilimsel Tabanlı Hedefler” Webinarımızı Gerçekleştirdik

Semtrio olarak “Bilimsel Tabanlı Hedefler” webinarımızı çevrimiçi olarak gerçekleştirdik.