Tekstil Sektöründe Dünyada Bir İlk


Tekstil Sektöründe Dünyada Bir İlk

ISKO™, denim kumaşları için sürdürmüş olduğu Life Cycle Assessment çalışmaları sonucu dünyada ilk olan 9 adet EPD – Çevresel Ürün Beyannamesini Şubat 2017 yılından The International EPD System üzerinden yayınlamıştı. 1 yıl geçerli olan bu EPD beyanları süresince ise ISKO™ tekstil sektöründe sürdürülebilirliğe öncülük ederek doğal elyaflardan mamul dokuma kumaşlar için PCR – Ürün Kategori Kuralları geliştirmeye gönüllü oldu.

PCR Nedir?

PCR, her ürün grubu için ayrı olacak biçimde o ürünler için LCA metodolojisi bildiren özel dokümanlardır. Bir ürüne EPD Belgesi alınabilmesi için EPD Program Operatörü tarafından o ürün için özel PCR – Ürün Kategori Kuralları dokümanı yayınlanmış olması gerekir. Çünkü EPD Belgesi için, LCA çalışması PCR’de belirlenen metodolojiye göre yapılmalıdır.

Halihazırda doğal elyaflardan mamul dokuma kumaşlar için PCR dokümanı mevcut olmadığından, ISKO™ PCR geliştirmeye başlamış ve denim kumaşlar için EPD belgesi almaya hak kazanan sektörün ilk üreticisi olmuştur.

PCR dokümanı hazırlandıktan sonra 2 ay süresince internette açık oturuma sunulmuş ve tekstil sektöründen tüm paydaşlar metodoloji ile ilgili yorum ve görüşlerini PCR komitesine sunarak sürece katkıda bulunmuşlardır. The International EPD System tarafından incelemesi tamamlandıktan sonra 1 Kasım 2018’de kabul edilip yayınlanması beklenen PCR dokümanı, EPD beyanı almak isteyen doğal elyafdan mamul dokuma kumaş üreten tüm üreticiler tarafından kullanılacaktır.


SİZİ ARAYALIM